Wiadomości

Izrael ogranicza obszar połowów rybakom ze Stefy Gazy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Izrael ograniczył z 28 do 19 km obszar połowów na Morzu Śródziemnym dla rybaków ze Strefy Gazy. To reakcja na wypuszczanie z palestyńskiej enklawy płonących balonów, które powodują szkody na południu państwa żydowskiego.

Według izraelskich władz palestyńscy bojownicy wypuszczają coraz więcej płonących balonów, a także balonów w materiałami wybuchowymi, które powodują pożary niszczące głównie izraelskie uprawy i lasy.

Na początku maja doszło do największej od pięciu lat eskalacji przemocy między Izraelem a Palestyńczykami w rejonie Strefy Gazy. Z palestyńskiej enklawy odpalono na państwo żydowskie około 700 pocisków rakietowych. W wyniku ostrzału zginęło czterech Izraelczyków.

W izraelskich atakach odwetowych życie straciło 25 Palestyńczyków, w tym 10 bojowników Hamasu, islamistycznej organizacji, która od 2007 r. kontroluje Strefę Gazy. Sytuacja uspokoiła się po wejściu w życie rozejmu.

Izraelska telewizja poinformowała, że negocjatorzy Izraela i Hamasu porozumieli się w kwestii sześciomiesięcznego zawieszenia broni. Obie strony zdementowały jednak tę informację.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!