Wiadomości

Izrael odrzuca propozycję Rosji dotyczącą wojsk irańskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Podczas jerozolimskiego spotkania szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa z premierem Benjaminem Netanjahu Izrael odrzucił odrzucił ofertę Rosji, która zaproponowała, że będzie utrzymywać irańskie siły zbrojne co najmniej 100 km od Wzgórz Golan.

Zgodnie z ofertą Moskwy irańskie wojska w Syrii miałyby stacjonować co najmniej 100 km od linii zawieszenia broni, czyli neutralnego pasa przebiegającego przez Wzgórza Golan, który oddziela granicę Izraela od terytorium Syrii.

Agencja Reutera podaje, powołując się na przedstawicieli izraelskiego rządu, że Netanjahu oświadczył, iż „nie pozwoli, aby Irańczycy zainstalowali się nawet 100 km od jego granicy”.

Ławrow, któremu towarzyszy w podróży do Izraela szef sztabu generalnego generał Walerij Gierasimow, spotkał się z Netanjahu na prośbę Władimira Putina. Prezydent Rosji kilka dni wcześniej zaproponował zorganizowanie spotkania na wysokim szczeblu, by omówić kilka kwestii, a nade wszystko – jak powiedział izraelski premier na spotkaniu swego gabinetu – sytuację w Syrii.

Podczas posiedzenia, które odbyło się przed spotkaniem z przedstawicielami Rosji, Netanjahu zapowiedział, że ponownie wyrazi żądania dotyczące respektowania porozumienia pokojowego z 1974 r., kiedy to między Izraelem a Syrią ustanowiono strefę zdemilitaryzowaną.

Dodał, że Izrael będzie nadal robił wszystko, by nie pozwolić Iranowi na ustanowienie „stałej obecności wojskowej” w Syrii.

Associated Press przypomina, że Rosja ostrzegła już wcześniej, że oczekiwanie, iż Iran w pełni wycofa się z tego kraju, jest nierealistyczne.

Netanjahu złożył 11 lipca wizytę w Moskwie i podczas spotkania z Putinem ostrzegł, że Izrael będzie stanowczo reagował na próby naruszenia swej granicy lądowej czy powietrznej.

Wizyta Netanjahu stanowiła – jak podała rosyjska prasa – element jego zabiegów o wycofanie z Syrii walczących tam nieoficjalnie sił irańskich. Jednak Moskwa sygnalizowała już wcześniej, że nie zamierza wywierać presji na Teheran. Jedynym ustępstwem Rosji wobec Izraela jest to, że nie reaguje ona w sytuacji, gdy Izrael ostrzeliwuje w Syrii cele, które uzna za irańskie obiekty wojskowe.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!