Wiadomości

ISW: W najbliższym czasie Rosjanie nie będą w stanie otoczyć i zdobyć Bachmutu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosyjscy najeźdźcy kontynuują działania ofensywne w pobliżu Bachmutu. Jednak w najbliższym czasie nie będą w stanie otoczyć ani zdobyć miasta – twierdzi w swym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Analitycy twierdzą, że najeźdźcy przeprowadzili jeden ograniczony atak 4 marca i ponownie ponieśli porażkę.

„Ukraińscy urzędnicy powtórzyli, że siły ukraińskie kontrolują sytuację w Bakhmucie, ale zauważyli, że sytuacja staje się coraz trudniejsza i że Grupa Wagnera zaangażowało swoje najlepiej wyposażone i wyszkolone jednostki do operacji szturmowych na tym obszarze” – czytamy w raporcie ISW. Jak podkreślają eksperci, to, że wróg cały czas próbuje przeprowadzać szturmy, nie oznacza, że ​​w najbliższym czasie uda mu się otoczyć Bachmuta, a tym bardziej zdobyć miasto.

ISW wyjaśnia również, że siły ukraińskie mogą nadal utrzymywać swoje pozycje w Bachmucie, a nawet jeśli nagle zdecydują się wycofać z miasta, będą mogły to zrobić w sposób kontrolowany i na pewno nie zostaną okrążone.

„Rosyjscy najeźdźcy poniosą znaczne straty podczas natarcia (w rejonie Bachmutu – red.). A ocena Ukraińców, że będą w stanie wymusić zakończenie rosyjskich ataków w pobliżu ich obecnych pozycji, równoważy ryzyko utraty dostępu do głównych linii odwrotu i prawdopodobnie wpłynie na decyzję o pozostaniu lub odwrocie” – dodali analitycy.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!