Wiadomości

ISW: Kadyrow obawia się, że traci przychylność Putina

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ramzan Kadyrow nadal stara się zachować znaczenie Czeczenii w sferze politycznej i wojskowej Federacji Rosyjskiej – czytamy w codziennym raporcie Instytutu Studiów nad Wojną.

Instytut przypomniał, że 13 marca Kadyrow spotkał się z Putinem w celu omówienia społecznych i gospodarczych osiągnięć Czeczenii w 2022 roku. Kadyrow wykorzystał też to spotkanie do pogratulowania czeczeńskim bojownikom sukcesów na Ukrainie i podkreślił, że czeczeńscy bojownicy wiernie wykonują rozkazy Putina i „dążą do zwycięskiego końca”. W odpowiedzi Putin zwrócił uwagę na rolę czeczeńskich bojowników i podziękował Kadyrowowi.

Analitycy zauważają, że podczas spotkania Kadyrow był wyraźnie zdenerwowany, co może wskazywać na dużą presję, by przedstawić Putinowi Czeczenię, siebie i swoje wojska w pozytywnym i produktywnym świetle. „Jednostki czeczeńskie odgrywają obecnie minimalną rolę na froncie ukraińskim i prowadzą głównie operacje ofensywne w okolicach Biełogoriwki w obwodzie ługańskim, a także pełnią funkcje porządkowe na tyłach okupowanych rejonów Ukrainy. Dlatego Kadyrow może obawiać się, że traci przychylność Putina , gdyż ma niewiele do zademonstrowania z punktu widzenia osiągnięć militarnych Czeczenów” – czytamy w raporcie.

“Kadyrow prawdopodobnie liczył na poprawienie i umocnienie swojej reputacji podczas spotkania. Z kolei Putin może liczyć na wywarcie nacisku na Kadyrowa, by zwiększył rolę bojowników czeczeńskich w działaniach wojennych w związku z ciągłymi stratami zarówno PKW Wagnera, jak i regularnych wojsk rosyjskich w operacjach ofensywnych na Ukrainie” – dodano.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!