Wiadomości

Iskrzy na linii Londyn-Paryż. Odwołano szczyt obronny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W przyszłym tygodniu mieli się spotkać ministrowie obrony Wielkiej Brytanii i Francji, ale spotkanie zostało odwołane. Władze Francji są niezadowolone z zawarcia paktu obronnego łączącego Wielką Brytanią, USA i Australią – poinformował dziennik „The Guardian”.

Ben Wallace oraz Florence Parly mieli spotkać się w Londynie oraz razem wystąpić na dwudniowym posiedzeniu Rady Francusko-Brytyjskiej. Na spotkaniu Rady, która w tym roku obchodzi swoje 50-lecie, mieli pojawić się także szefowie sztabów obu państw. Jednakże Peter Ricketts, współprzewodniczący Rady, były brytyjski doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, poinformował, że jej posiedzenie przełożono na inny termin.

W relacjach Francji i Wielkiej Brytanii, a także USA i Australii w ostatnich dniach mocno iskrzy, a to za sprawą zawarcia paktu obronnego trzech państwa anglosaskich. Francuzi są wściekli, bo w następstwie tego Australia zerwała podpisaną umowę na dostawę okrętów podwodnych, zamiast francuskich wybrała ona konstrukcję amerykańsko-brytyjską.

Paryż co prawda nie odwołał swojego ambasadora z Wielkiej Brytanii, jak to uczynił w piątek z ambasadorami w USA i Australii, jednak nie szczędzi krytycznych uwag na temat Wielkiej Brytanii.

/The Guardian/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!