Wiadomości

Iskandery Wschodniego Okręgu Wojskowego przerzucane na zachód

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Systemy rakietowe Iskander z co najmniej dwóch brygad Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji przerzucane są w kierunku zachodnim – podała w sobotę organizacja Conflict Intelligence Team (CIT), śledząca działania rosyjskich sił zbrojnych.

CIT przeanalizowała kilka nagrań w mediach społecznościowych, na których – według tej organizacji – widać przemieszczanie wojskowego sprzętu na Dalekim Wschodzie i w obwodzie swierdłowskim w Rosji w kierunku zachodnim – informuje Radio Swoboda.

Analitycy rozpoznali na nagraniach operacyjno-taktyczne zestawy Iskander-M. 11 stycznia na Twitterze opublikowano nagranie z serwisu TikTok, wykonane na Dalekim Wschodzie, na którym rozpoznano zestaw Iskander-M. Taki sprzęt rozpoznano też np. na nagraniu z obwodu swierdłowskiego opublikowanym 13 stycznia.

CIT podaje, powołując się na informacje z otwartych baz danych, że pociągi ze sprzętem wojskowym wyjechały ze stacji mieszczących się w pobliżu 103. i 107. brygady rakietowej armii rosyjskiej. Według grupy śledczej w komentarzach do nagrania napisano o przerzucaniu 107. brygady “na Ukrainę”.

Ministerstwo obrony Rosji zaznacza, że sprzęt i skład osobowy jest przerzucany w związku z “nagłym sprawdzeniem” gotowości, obejmującym przemieszczenie na poligony “w znacznej odległości od punktów stałej dyslokacji”. Warto tutaj dodać, że siły zbrojne Federacji Rosyjskiej rzeczywiście dokonują często tego rodzaju sprawdzeń. Niejednokrotnie dochodziło nawet do przerzutu ciężkich wyrzutni z pociskami nuklearnymi na pokładach samolotów transportowych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!