Wiadomości

Iran schroni się pod chińskim parasolem?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Agencja prasowa Fars poinformowała, że ​​w sobotę dokument o kompleksowej współpracy między Iranem a Chinami, zwany 25-letnim kontraktem, zostanie podpisany przez ministrów spraw zagranicznych obu krajów. Czy Iran stanie się chińskim protektoratem?

W obliczu społecznych niepokojów, które przetaczają się przez Iran, a które to mają zarówno podłoże ekonomiczne, jak i narodowościowe, gruchnęła wieść, iż w sobotę ma zostać podpisane historyczne porozumienie z Chinami…

Porozumienie ponoć ma zakładać zrealizowanie przez Chińską Republikę Ludową (ChRL) w Iranie blisko 100 projektów o łącznej wartości 400 mld USD w ciągu 25 lat. Miałyby być one skoncentrowane przede wszystkim w bankowości, telekomunikacji, portach i kolei. W zamian w czasie trwania projektów Chiny miałyby uzyskać dostęp do irańskiej ropy naftowej poniżej rynkowej ceny.

Utworzone podobno mają zostać nadto strefy wolnego handlu w Maku (północno-zachodniej części kraju, w pobliżu granicy z Turcją i Armenią), Abadanie (mieście leżącym w delcie rzeki Szatt al-Arab przy granicy z Irakiem) i na wyspie Keszm (największej wyspie w Zatoce Perskiej i cieśninie Ormuz). Integralną częścią porozumienia miałoby być pogłębienie kooperacji wojskowej poprzez wspólne ćwiczenia, rozwój nowych systemów uzbrojenia i współpracę wywiadów.

/Iran Azad TV, klubjagillonski.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!