Świat Wiadomości

Iran podpisał porozumienie o współpracy wojskowej z Irakiem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Iran i Irak podpisały porozumienie o rozszerzeniu współpracy wojskowej i walce z „terroryzmem i ekstremizmem”, co, jak uważają, może wywołać niepokój USA.

Według irańskiej agencji, memorandum o porozumieniu między ministrami obrony obu krajów dotyczy również bezpieczeństwa na granicy, wzajemnego wsparcia technicznego i militarnego oraz współpracy w zakresie rekrutacji i szkolenia wojsk.

Obecne władze Iraku są dla USA regionalnym sojusznikiem, ale Iran jest ich przeciwnikiem z powodu braku porozumienia w wielu kwestiach.

Prezydent USA Donald Trump prowadzi twardą politykę wobec Teheranu. Między innymi ostro krytykuje wielostronne „porozumienie nuklearne” z 2015 roku, przez które zaczęto znosić sankcje z Iranu, nałożone na niego w powodu jego programu nuklearnego, w odpowiedzi na znaczne ograniczenie przez Teheran tego programu.

Administracja prezydenta USA oskarża również Iran o podżeganie do zamieszek na Bliskim i Środkowym Wschodzie, wspieranie grup terrorystycznych w Iraku, Syrii, Jemenie i Libanie.

Źródło: wschodnik.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!