Wiadomości

Iran ostrzega Amerykanów: „Siły zbrojne są gotowe do obrony naszej floty handlowej”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Siły zbrojne Iranu oświadczyły w poniedziałek, że będą chronić tankowce z tego kraju przed wszelkimi zagrożeniami, odpowiadając w ten sposób na ostrzeżenia USA skierowane do portów, by nie przyjmowały irańskich statków, gdyż są one „pływającym obciążeniem”.

„Irańskie siły zbrojne (…) są przygotowane dzisiaj, tak jak były w przeszłości, do ochrony naszej floty tankowców przed wszelkimi zagrożeniami, tak by mogły nadal używać szlaków wodnych” – oświadczył wiceadmirał Mahmud Musawi, zastępca dowódcy irańskiej marynarki, którego cytuje półoficjalna irańska agencja ISNA.

W ubiegły poniedziałek weszły w życie amerykańskie sankcje przeciwko Iranowi, będące efektem wypowiedzenia przez administrację Donalda Trumpa porozumienia nuklearnego z tym krajem z 2015 r. Sankcje obejmują m.in. zakaz importu irańskiej ropy naftowej.

„Od Kanału Sueskiego do cieśniny Malakka i we wszystkich przewężeniach pomiędzy nimi irańskie tankowce są pływającymi obciążeniami. Irańskie tankowce stanowią ryzyko dla portów, które pozwalają im cumować i kanałów, które pozwalają im przepływać” – oświadczył w środę specjalny przedstawiciel USA ds. Iranu, wskazując na możliwość nałożenia przez Waszyngton kar dla operatorów portów i kanałów ułatwiających Teheranowi omijanie embarga. Irańskie media odebrały jego słowa jako groźbę wobec tankowców przewożących ropę bądź produkty ropopochodne z tego kraju.

„Tworzenie na międzynarodowych szlakach wodnych jakichkolwiek utrudnień w transporcie i handlu (…) byłoby nie do zaakceptowania i irańskie siły zbrojne są gotowe do obrony naszej floty handlowej, tak jak to robiły przez minione 40 lat” – dodał Musawi.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!