Wiadomości

Iran nie wstrzymał wydawania polskim obywatelom wiz turystycznych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Iran dementuje informacje części mediów, że wstrzymał wydawanie polskim obywatelom wiz turystycznych. Informację taką przekazał Bahram Qasemi, rzecznik irańskiego ministra spraw zagranicznych.

W ostatnich dniach w związku z planowaną na połowę lutego w Warszawie konferencją poświęconą Bliskiemu Wschodowi, współorganizowaną przez Stany Zjednoczone, strona irańska wezwała Polskę do wycofania się z tej inicjatywy, twierdząc, że jest ona skierowana przeciwko Iranowi.

Polskie władze zapewniają, że tak nie jest, a główny temat konferencji to budowanie pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Irański MSZ wezwał w sobotę charge d’affaires polskiej ambasady. Zgodnie z relacją irańskiej agencji IRNA dyrektor Departamentu Europy Wschodniej MSZ w Teheranie przekazał stronie polskiej oficjalny dokument – protest przeciwko współpracy Warszawy ze Stanami Zjednoczonymi przy „organizacji antyirańskiego spotkania w dniach 13-14 lutego tego roku”.

Szef irańskiej dyplomacji wyraził ubolewanie, że Iran, „który w trakcie II wojny światowej udzielił tak mocnego wsparcia polskim uchodźcom, staje się ofiarą wymierzonego w niego cyrku”.

Teheran wyraził oczekiwanie zaprzestania „współdziałania z USA w tej sprawie”. Ostrzegł Polskę przed krokami odwetowymi.

W niedzielę polskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie w sprawie spotkania. „Stoimy na stanowisku, że społeczność międzynarodowa ma prawo do dyskutowania różnych problemów regionalnych i globalnych, a Polska – do współorganizowania konferencji, której celem jest wypracowanie płaszczyzny działań na rzecz stabilności i dobrobytu regionu Bliskiego Wschodu” – czytamy w oświadczeniu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!