Wiadomości

Iran i Arabia Saudyjska wznowią stosunki dyplomatyczne dzięki mediacji Chin

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Iran i Arabia Saudyjska porozumiały się w sprawie wznowienia stosunków dyplomatycznych. Rozmowy przedstawicieli najwyższych władz państwowych do spraw bezpieczeństwa Iranu i Arabii Saudyjskiej odbyły się w chińskiej stolicy – Pekinie.

Iran i Arabia Saudyjska porozumiały się w sprawie przywrócenia stosunków po siedmiu latach od ich zerwania. Umowa została zawarta po czterech dniach tajnych rozmów w Pekinie. Teheran i Rijad zgodziły się wznowić współpracę dyplomatyczną oraz ponownie otworzyć ambasady. Po zakończeniu spotkań oficjalne oświadczenie w tej kwestii wydały Iran, Arabia Saudyjska, a także Chiny, które wystąpiły w roli mediatora. Jak podano, porozumienie “zawiera potwierdzenie poszanowania suwerenności państw i braku ingerencji w sprawy wewnętrzne”.

Reuters zwrócił uwagę, że w ostatnich latach Arabia Saudyjska obwiniała Iran między innymi za ataki rakietowe i i z użyciem dronów na obiekty naftowe. W najnowszym komunikacie Biały Dom w Waszyngtonie stwierdził, że Stany Zjednoczone są “świadome doniesień” o porozumieniu i “z zadowoleniem” przyjmują wszelkie wysiłki na rzecz zakończenia napięć na Bliskim Wschodzie.

W czwartek w Moskwie ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Arabii Saudyjskiej wyrazili wspólną wolę dalszego rozwoju stosunków dwustronnych. Kraje chcą zacieśniać współpracę na polu handlu ropą.

– Potwierdziliśmy wzajemną gotowość do dalszej koordynacji wysiłków w ramach OPEC+ [Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową – przy. red.]. Wszystkie kraje uczestniczące w tym formacie konsekwentnie wypełniają swoje zobowiązania do utrzymania właściwej równowagi i stabilności na światowym rynku energii – powiedział szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow.

Źródło: Reuters, dorzeczy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!