Wiadomości

IPN opublikował zbiór zastrzeżony, ale „nie ujawniono danych współpracowników wywiadu”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– W wyniku likwidacji zbioru zastrzeżonego IPN i publikacją tej dokumentacji nie zostały ujawnione dane dotyczące współpracowników polskiego wywiadu – oświadczył rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

– Informacje zawarte w publikacjach IPN dotyczą osób i działań Służby Bezpieczeństwa i służb PRL. W jawnych katalogach Instytutu nie znalazły się informacje o osobach, które kontynuowały współpracę ze służbami specjalnymi RP po 1990 r. Z uwagi na realizację zapisów Ustawy o IPN działania polskiego wywiadu nie zostały zagrożone – podkreślił Żaryn.

Jak dodał rzecznik ministra koordynatora, „polski rząd nie przekazywał przedstawicielom innych państw dokumentacji dotyczącej osób objętych tzw. ustawą dezubekizacyjną”.

Oświadczenie zostało wydane – jak zaznaczył Żaryn – „w związku z publikacjami prasowymi”.

W zeszłym tygodniu „Dziennik Gazeta Prawna” pisał m.in., że wobec oficerów wywiadu z okresu PRL państwo polskie złamało zawartą wcześniej umowę. „Najpierw złamało ją poprzez ustawę przyjętą w okresie rządów PO w 2009 r. – pierwszy akt prawny, który obniżał świadczenia emerytalne funkcjonariuszy za okres pracy w PRL. Później ujawniając zbyt dużą ilość danych w ramach otwierania zbioru zastrzeżonego IPN. I w końcu poprzez ustawę dezubekizacyjną PiS z 2016 r. Jak wynika z informacji DGP, wisienką na torcie w czasie rządów PiS było dostarczanie przedstawicielom władz USA przez stronę polską materiałów archiwalnych z okresu PRL” – pisała gazeta.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!