Wiadomości

IPN odkrył kolejne szczątki Polek zamordowanych w KL Ravensbrück

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Eksperci Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli na cmentarzu w niemieckim Fürstenbergu, kolejne szczątki więźniarek KL Ravensbrück. Wiceprezes IPN zapowiedział, że w przyszłym roku prochy zamordowanych Polek zostaną uroczyście pochowane.

– Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w tej chwili realizuje działania poszukiwawcze na terenie cmentarza w Fürstenbergu, miejscowości leżącej obok dawnego obozu KL Ravensbrück. To tutaj, na tym cmentarzu na jednej z kwater, grzebano urny z prochami skremowanych Polek – powiedział w czwartek PAP wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, kierujący zespołem poszukiwawczym.

Profesor Szwagrzyk poinformował, że ekspertom, mimo kremacji ciał więźniarek, udało się odnaleźć wiele szczątków ludzkich. Wśród nich są między innymi kości długie czy fragmenty czaszek.

Dodał on, że dziś odkryto także tabliczkę z danymi Małgorzaty Dembowskiej. Kobieta była siostrą biskupa Bronisława Dembowskiego. Wraz z matką została zamordowana podczas jednej z egzekucji w KL Ravensbrück. Wcześniej udało się odnaleźć tabliczkę z urny matki duchownego.

/TVP Info, Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!