Felietony

Internet rzeczy współczesną rewolucją

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Termin „Internet przedmiotów” stał się coraz bardziej popularny w ciągu ostatnich pięciu lat i wygląda na to, że w nadchodzących latach będziemy o nim słyszeć jeszcze więcej. Ale, podobnie jak w przypadku innych gorących fraz, takich jak ta, wiele osób drapie się po głowie i pyta: „Co to jest i dlaczego powinno mnie to obchodzić?”

W tym artykule zbadam, czym jest Internet rzeczy (lub w skrócie IoT), różne zastosowania IoT, jak różne branże stosują tę koncepcję i jak wygląda przyszłość IoT.

Czym jest Internet rzeczy?

Zacznijmy od podstaw. Czym dokładnie jest Internet Rzeczy? Istnieje wiele definicji i dużo czasu, zależy to od perspektywy autora artykułu. Najprostsza definicja jest następująca: IoT to sieć połączonych z Internetem urządzeń, pojazdów i urządzeń, które mogą gromadzić i udostępniać dane bez potrzeby interakcji człowieka. Otóż  to.

Urządzenia IoT zbierają informacje i przesyłają je do centralnego serwera danych, gdzie informacje są przetwarzane, zestawiane, destylowane i wykorzystywane w celu ułatwienia wykonywania wielu zadań. Świat biznesu czerpie korzyści z IoT, ale także rządy, organizacje, jak i indywidualny konsument.

Konkretne urządzenia wyposażone w IoT to smartfony, laptopy, ekspresy do kawy, lodówki (kopalnie automatycznie zamawiają filtry do wody!), Google Home, zegarki Apple, Fitbity i wiele innych. Do IoT można podłączyć dowolne urządzenie, pod warunkiem, że jest wyposażone w czujniki i ma połączenie z Internetem.

Często IoT jest wymieniany jednym tchem z Big Data, ponieważ ten pierwszy generuje rodzaj ogromnych ilości informacji charakterystycznych dla tego drugiego. Można powiedzieć, że chociaż wszystkie informacje z Internetu rzeczy to Big Data, nie wszystkie Big Data pochodzą z Internetu rzeczy.

Czym są aplikacje Internetu rzeczy?

Internet rzeczy może być wykorzystywany w wielu różnych aspektach życia, zarówno w sektorze prywatnym, jak i publicznym. Dzięki IoT ludzie mogą śledzić takie rzeczy, jak zagubione zwierzęta domowe, systemy bezpieczeństwa ich domów czy harmonogram konserwacji urządzeń.

Konsumenci mogą korzystać z IoT, aby pomóc im w dokonywaniu rezerwacji w restauracjach, monitorowaniu postępów w ćwiczeniach i ogólnym stanie zdrowia oraz otrzymywaniu kuponów do sklepu tylko dzięki przejściu obok danej firmy.

Firmy mogą wykorzystywać IoT do monitorowania łańcuchów dostaw, śledzenia nawyków zakupowych klientów, a także zbierania ich opinii, monitorowania i utrzymywania poziomów zapasów oraz angażowania się w konserwację predykcyjną swoich maszyn i urządzeń.

IoT okazuje się również pomocny w ITIL, który jest zestawem zarządzania usługami IT, ważnym szczegółem, ponieważ działy IT są wezwane do robienia coraz więcej w świecie, który staje się coraz bardziej cyfrowy, w większym stopniu zależny od sieci bezprzewodowych.

Blockchain, który jest coraz częściej wykorzystywany jako wydajniejsza i bezpieczniejsza metoda transakcji i przetwarzania danych, jest naturalnym beneficjentem technologii IoT. W przyszłości możemy spodziewać się częstszego łączenia IoT i Blockchain. Ale w jaki sposób różne branże wykorzystują Internet przedmiotów, aby zwiększyć wydajność?

Najważniejsze zastosowania IoT

Wszechobecność Internetu przedmiotów jest faktem dzięki jego przyjęciu przez wiele branż. Wszechstronność IoT sprawia, że jest on atrakcyjną opcją dla tak wielu firm, organizacji i oddziałów rządowych, że nie ma sensu go ignorować. Poznajmy zastosowania IoT w różnych branżach poniżej:

Zastosowania IoT w rolnictwie

W przypadku sadzenia w pomieszczeniach IoT sprawia, że monitorowanie i zarządzanie mikroklimatem staje się rzeczywistością, co z kolei zwiększa produkcję.

Aplikacje IoT w użytku konsumenckim

Prywatnym obywatelom urządzenia IoT w postaci urządzeń do noszenia i inteligentnych domów ułatwiają życie. Wearables obejmują akcesoria, takie jak Fitbit, smartfony, zegarki Apple, monitory zdrowia, by wymienić tylko kilka. Urządzenia te poprawiają rozrywkę, łączność sieciową, zdrowie i kondycję.

Zastosowania IoT w ochronie zdrowia

Przede wszystkim urządzenia IoT do noszenia na ciele pozwalają szpitalom monitorować stan zdrowia pacjentów w domu, zmniejszając w ten sposób pobyty w szpitalu, a jednocześnie dostarczając najświeższe informacje w czasie rzeczywistym, które mogą uratować życie. W szpitalach inteligentne łóżka informują personel o dostępności, skracając w ten sposób czas oczekiwania na wolne miejsce. Umieszczenie czujników IoT na krytycznym sprzęcie oznacza mniej awarii i większą niezawodność, co może oznaczać różnicę między życiem a śmiercią.

Opieka nad osobami starszymi staje się znacznie wygodniejsza dzięki IoT. Oprócz wspomnianego monitoringu domu w czasie rzeczywistym, czujniki mogą również określić, czy pacjent upadł lub ma zawał serca.

Zastosowania IoT w ubezpieczeniach

Nawet branża ubezpieczeniowa może skorzystać na rewolucji IoT. Firmy ubezpieczeniowe mogą oferować swoim ubezpieczonym zniżki na urządzenia ubieralne IoT, takie jak Fitbit. Wykorzystując śledzenie sprawności, ubezpieczyciel może oferować dostosowane polisy i zachęcać do zdrowszych nawyków, co w dłuższej perspektywie przynosi korzyści zarówno ubezpieczycielowi, jak i klientowi.

Aplikacje IoT w produkcji

Świat produkcji i automatyki przemysłowej to kolejny wielki zwycięzca loterii IoT. Technologia RFID i GPS może pomóc producentowi w śledzeniu produktu od jego rozpoczęcia w hali produkcyjnej do umieszczenia w sklepie docelowym, czyli w całym łańcuchu dostaw od początku do końca. Czujniki te mogą gromadzić informacje o czasie podróży, stanie produktu i warunkach środowiskowych, którym produkt był poddawany.

Aplikacje IoT w handlu detalicznym

Technologia IoT ma wiele do zaoferowania światu handlu detalicznego. Dane dotyczące sprzedaży w sklepach internetowych i w sklepach mogą sterować automatyzacją i robotyką magazynową, a informacje te są zbierane z czujników IoT. Wiele z tego opiera się na RFID, które są już intensywnie używane na całym świecie.

Zastosowania IoT w transporcie

Do tego czasu większość ludzi słyszała o postępach w dziedzinie samojezdnych samochodów. Ale to tylko ułamek ogromnego potencjału w dziedzinie transportu. GPS, który, jeśli się nad tym zastanowić, jest kolejnym przykładem IoT, jest wykorzystywany, aby pomóc firmom transportowym w planowaniu szybszych i wydajniejszych tras dla ciężarówek przewożących towary, przyspieszając w ten sposób czas dostawy.

Poczyniono już znaczne postępy w nawigacji, po raz kolejny nawiązując do GPS w telefonie lub w samochodzie. Jednak urbaniści mogą również wykorzystać te dane do określenia wzorców ruchu, zapotrzebowania na miejsca parkingowe oraz budowy i utrzymania dróg.

Istnieje nawet możliwość stworzenia aplikacji, które mogą uniemożliwić uruchomienie samochodu, jeśli kierowca jest nietrzeźwy!

Aplikacje IoT w Utilities/Energy

Czujniki IoT mogą być wykorzystywane do monitorowania warunków środowiskowych, takich jak wilgotność, temperatura i oświetlenie. Informacje dostarczane przez czujniki IoT mogą pomóc w tworzeniu algorytmów regulujących zużycie energii i dokonujących odpowiednich korekt, eliminując ludzkie równanie (a spójrzmy prawdzie w oczy, kto z nas nie zapomniał zgasić światła w pokoju lub ściszyć termostat?).

Na większą skalę dane gromadzone przez Internet przedmioty mogą być wykorzystywane do wydajniejszego zarządzania miejskimi sieciami energetycznymi, analizując takie czynniki, jak zużycie. Ponadto czujniki mogą pomóc w szybszym wskazywaniu przestojów, zwiększając w ten sposób czas reakcji ekip naprawczych i skracając czas przerw w dostawie prądu.

Aplikacje IoT w wearables

Od urządzeń medycznych, przez fitness, po śledzenie GPS, urządzenia do noszenia służą wielu celom. Te IoT wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich trzech lat.

Opaski fitness monitorują spalanie kalorii, metry pokonanego dystansu, liczbę uderzeń serca na minutę, poziom tlenu we krwi i wiele innych. Ten IoT występuje głównie w formie opasek na rękę/zegarków. Mogą jednak również pojawiać się jako wkładki douszne, urządzenia z klipsem lub inteligentna tkanina.

Inne urządzenia do noszenia obejmują wirtualne okulary i pasy śledzące GPS. Te małe i energooszczędne urządzenia wyposażone w czujniki i oprogramowanie zbierają i porządkują dane o użytkownikach. Za wprowadzeniem Internetu rzeczy stoją czołowe firmy, takie jak Apple, Google, Fitbit i Samsung.

Zastosowania IoT w monitoringu ruchu

Główny wkład w koncepcję inteligentnych miast, Internet przedmiotów jest korzystny w zarządzaniu ruchem kołowym w dużych miastach. Używanie telefonów komórkowych jako czujników do zbierania i udostępniania danych z naszych pojazdów za pośrednictwem aplikacji takich jak Google Maps lub Waze to przykład wykorzystania IoT. Informuje o warunkach drogowych na różnych trasach, szacowanym czasie przyjazdu i odległości od celu, przyczyniając się jednocześnie do monitorowania ruchu.

Zastosowania IoT w zarządzaniu flotą

Instalacja czujników IoT w pojazdach floty była dobrodziejstwem dla geolokalizacji, analizy wydajności, oszczędności paliwa, kontroli telemetrii, redukcji zanieczyszczeń i informacji poprawiających prowadzenie pojazdów.

Pomagają ustanowić skuteczną łączność między pojazdami, menedżerami i kierowcami. Zapewniają, że zarówno kierowcy, jak i właściciele znają wszystkie szczegóły dotyczące stanu, eksploatacji i wymagań pojazdu. Wprowadzenie alarmów konserwacyjnych w czasie rzeczywistym pomaga uniknąć uzależnienia od sterowników w zakresie ich wykrywania.

Aplikacje IoT w hotelarstwie

Interesujące ulepszenia jakości usług znalazły swoje miejsce wraz z zastosowaniem IoT w branży hotelarskiej. Bezproblemowa automatyzacja różnych interakcji, takich jak klucze elektroniczne wysyłane bezpośrednio na urządzenia mobilne każdego gościa, przyniosła transformację.

Zastosowania IoT w inteligentnych sieciach i oszczędzaniu energii

Od inteligentnych liczników energii po instalację czujników w strategicznych miejscach od zakładów produkcyjnych po punkty dystrybucji, technologia IoT stoi za lepszym monitorowaniem i skuteczną kontrolą sieci elektrycznej. Inteligentna sieć to całościowe rozwiązanie wykorzystujące technologię informatyczną w celu zmniejszenia odpadów i kosztów energii elektrycznej, poprawy wydajności, ekonomii i niezawodności energii elektrycznej.

Ustanowienie dwukierunkowej komunikacji między użytkownikiem końcowym a dostawcą usług zapewnia znaczną wartość wykrywania usterek, podejmowania decyzji i ich naprawy. Pomaga także użytkownikom monitorować ich wzorce zużycia i przyjmować najlepsze sposoby na zmniejszenie wydatków na energię.

Zastosowania IoT w zaopatrzeniu w wodę

Wbudowany w wodomierze czujnik podłączony do Internetu wraz z oprogramowaniem pomaga w bezproblemowym gromadzeniu, przetwarzaniu i analizie danych, umożliwiając lepsze zrozumienie wzorców konsumenckich, wykrywanie usterek w dostawie i raportowanie wyników.

Aplikacje IoT w zarządzaniu utrzymaniem ruchu

Zarządzanie utrzymaniem ruchu to jeden z tych obszarów, w których zastosowanie technologii IoT jest najszersze. Czujniki i oprogramowanie wyspecjalizowane w zarządzaniu utrzymaniem ruchu EAM/CMMS stanowią wielofunkcyjne narzędzie mające zastosowanie w wielu dziedzinach. Pomaga przedłużyć żywotność zasobów fizycznych, gwarantując dostępność i niezawodność.

Monitorowanie zasobów fizycznych w czasie rzeczywistym umożliwia określenie przypadków, w których pomiar wychodzi poza zakres i wymaga konserwacji opartej na stanie (CBM) lub zastosowania sztucznej inteligencji do przewidywania awarii.

Aplikacje IoT w inteligentnym domu

W każdej sekundzie do Internetu podłączanych jest 127 nowych inteligentnych urządzeń domowych. Niektóre popularne to Google Home, Philips Hue Lighting System i Amazon Echo Plus. IoT umożliwia połączenie wszystkich domowych aplikacji, takich jak klimatyzatory, oświetlenie, zamki, termostaty, systemy alarmowe itp., w jeden system i kontrolę na wyciągnięcie ręki za pomocą smartfona.

Przewiduje się, że do 2023 roku 309 milionów domów na całym świecie będzie miało zainstalowane inteligentne systemy. Ich popularność rośnie, ponieważ dają pełną swobodę personalizacji domu.

Aplikacje IoT w inteligentnej kontroli zanieczyszczeń

Internet rzeczy pomógł rozwiązać główny problem zanieczyszczenia. Umożliwia kontrolowanie poziomów zanieczyszczeń do bardziej oddychających standardów. Dane dotyczące zanieczyszczenia miasta, takie jak emisje z pojazdów, poziom pyłków, pogoda, kierunek przepływu powietrza, natężenie ruchu i inne, są gromadzone za pomocą czujników w połączeniu z IoT. Dane te są następnie wykorzystywane wraz z algorytmami uczenia maszynowego do prognozowania zanieczyszczenia w różnych obszarach i wcześniejszego informowania władz miejskich o potencjalnych problemach. Przykładem aplikacji IoT do kontroli zanieczyszczeń jest projekt Green Horizons opracowany przez IBM China Research Lab.

Aplikacje IoT w inteligentnych miastach

IoT już sprawił, że kilka miast stało się bardziej wydajnymi, dzięki czemu potrzebują one mniej zasobów i zwiększyły efektywność energetyczną. Połączenie czujników o różnych pojemnościach w całym mieście do różnych zadań, takich jak zarządzanie ruchem, zarządzanie odpadami, optymalizacja oświetlenia ulicznego, oszczędzanie wody, monitorowanie wydatków na energię, tworzenie inteligentnych budynków i nie tylko. Niektóre najlepsze przykłady miast, które pracują nad inteligentniejszym korzystaniem z IoT, to Singapur, Oslo, Genewa i Zurych.

Zastosowania IoT w gospodarce wodno-ściekowej

Jednostki uzdatniania wody do recyklingu wody ogromnie pomogły w gospodarce wodnej. Wykorzystanie IoT sprawia, że stają się one bardziej wydajne, ponieważ można zobaczyć, ile powstaje ścieków, zużycie wody na określonym obszarze oraz zmiany w produkcji odpadów w czasie.

Dzięki inteligentnemu systemowi zarządzania odpadami przydatne staje się przewidywanie ilości odpadów w określonej lokalizacji. W związku z tym władze mogą planować, jak je przetwarzać, kiedy je usuwać i jak interpretować dane na potrzeby przyszłego planowania.

Przyszłość Internetu rzeczy

Biorąc więc pod uwagę powyższe, jaka przyszłość czeka Internet przedmiotów? Raport firmy Gartner przewiduje, że łączna liczba urządzeń korzystających z różnych technologii osiągnie 20,6 miliarda. Według HP liczba ta może osiągnąć 1 bilion do 2025 r., a to po prostu oszałamiająca liczba. Według raportu Cisco, w następnej dekadzie urządzenia IoT stworzą wartość o wartości 14,4 biliona dolarów w kilku branżach, takich jak te wymienione powyżej.

Innymi słowy, Internet przedmiotów może stworzyć warunki zmieniające nasze życie, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Wiele z wymienionych innowacji już istnieje w takim czy innym stopniu. Jedno jest pewne: nie ma odwrotu. IoT oferuje bezprecedensowy poziom kontroli i wydajności, którego żadna branża nie może zignorować. Tak więc już wkrótce w perspektywie  kilku czy też kilkunastu lat, o ile nie wydarzy się żaden kataklizm, możemy spodziewać się rewolucji na miarę tej przemysłowej, gdy wirtualny dowódca z urządzenia do kontroli IOT zastąpi nas w wielu zabierających czas czynnościach do tego stopnia, do jakiego być może wynalazek silnika zastąpił pracę rąk ludzkich. Ale czy każdego z nas będzie stać na IOT? Biorąc pod uwagę czynniki rozwojo – twórcze i dotychczasowe doświadczenie, wydaje się że odpowiedź brzmi twierdząco.

Tom Zwk

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!