Felietony

Internet może wywoływać zmiany w funkcjonowaniu mózgu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Korzystanie z internetu wpływa na funkcjonowanie poznawcze i społeczne człowieka. Może wywoływać znaczące i długotrwałe zmiany w mózgu. Częste przesiadywanie w sieci może wpływać na modyfikację procesów uwagi, pamięci, a także wzorca interakcji społecznych użytkowników.

Naukowcy z kilku prestiżowych ośrodków badawczych, m.in. Uniwersytetu Zachodniego Sydney (Australia), Uniwersytetu Harvarda (USA) czy Uniwersytetu Oksfordzkiego (W. Brytania), przeanalizowali wiodące hipotezy i badania na temat związku pomiędzy korzystaniem z internetu a zmianami w funkcjonowaniu poznawczym człowieka.

O efektach ich pracy informuje „World Psychiatry”. Specjaliści doszli do wniosku, że częste przesiadywanie w sieci może wpływać na modyfikację procesów uwagi, pamięci, a także wzorca interakcji społecznych użytkowników.

Na przykład niekończący się strumień powiadomień i monitów wyskakujących na ekranie smarfona lub komputera zmusza do ciągłego utrzymywania podzielności uwagi, co w konsekwencji zmniejsza zdolność do dłuższej koncentracji na jednym zadaniu.

Tymczasem niezwykle łatwy dostęp do niezmiernie dużej ilości informacji i faktów zmienia sposób, w jaki osoby korzystające z internetu przechowują dane w pamięci, a nawet sposób, w jaki wartościują pozyskaną wiedzę.

Co więcej, internet ustanawia nowe reguły w kontekście nawiązywania i pogłębiania relacji interpersonalnych. W dobie mediów społecznościowych, krótkich wiadomości i „pisma obrazkowego” nabierają one odmiennego znaczenia, a rozwój relacji przebiega zupełnie inaczej niż dotychczas.

Co więcej badania oddziaływania internetu na funkcjonowanie człowieka są prowadzone głównie na osobach dorosłych, dlatego nie do końca wiadomo, jak korzystanie z sieci wpływa na funkcjonowanie i rozwój dzieci.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) maluchy w wieku od 2 do 5 lat nie powinny spędzać przed ekranem więcej niż godzinę dziennie.

Dr Joseph Firth, jeden z badaczy, radzi, by w celu uniknięcia potencjalnych negatywnych skutków, upewnić się, że dzieci nie korzystają z urządzeń elektronicznych kosztem innych, ważnych z punktu widzenia rozwoju aktywności, typu zabawa z rówieśnikami czy sportu.

Szczegółowe opracowanie w języku angielskim dostępne tutaj:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/wps.20617

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!