Wiadomości

Instytut Science Po zakazał studentom posługiwania się sztuczną inteligencją ChatGPT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prestiżowy francuski Instytut Nauk Politycznych (Science Po) poinformował w piątek, że zakazuje studentom posługiwania się sztuczną inteligencją ChatGPT, która jest w stanie redagować teksty, pod karą usunięcia z uniwersytetu lub zakazu podejmowania studiów na uczelniach wyższych.

Korzystanie ze sztucznej inteligencji, o ile nie jest częścią procesu “pedagogicznego zainicjowanego przez wykładowcę”, będzie uznawane za popełnianie plagiatu i zostaje “ściśle zabronione” – głosi list wysłany przez władze Science Po do wszystkich studentów i pracowników naukowych instytutu.

Korzystanie z pomocy sztucznej inteligencji rodzi pytania o “fałszerstwo, a w szczególności o plagiat” – uznała dyrekcja instytutu. Science Po jest pierwszą uczelnią we Francji, która podjęła decyzję o zakazie korzystania ze sztucznej inteligencji.

W połowie grudnia ubiegłego roku, kilka tygodni po udostępnieniu przez kalifornijski start-up OpenAI programu (chatbota) ChatGPT, osiem australijskich uniwersytetów ogłosiło, że modyfikuje proces egzaminacyjny, ponieważ wykorzystywanie przez studentów sztucznej inteligencji uczy ich oszukiwania.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!