Wiadomości

Instruktorzy Gwardii Narodowej USA przeszkolą WOT w obsłudze Javelinów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ciągu najbliższych tygodni do Polski przybędą żołnierze Gwardii Narodowej stanu Illinois (US IL NG), którzy w porozumieniu z instruktorami Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia przeprowadzą szereg specjalistycznych szkoleń dla Polskich Terytorialsów. W kilkunastu edycjach kursów dla operatorów ppk JAVELIN, medyków pola walki oraz snajperów udział weźmie łącznie ponad 800 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z całego Kraju.

– Nawiązana współpraca szkoleniowa jest pokłosiem zarówno rozmów z Dowódcą Gwardii Narodowej Stanu Illinois gen. Richardem NEELY, które odbyliśmy w czasie marcowego wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, a także ustaleń z minionego tygodnia, w którym to do naszego Centrum zawitali Amerykańscy żołnierze – powiedział płk Edward Chyła Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej z Torunia.

Pierwsze szkolenia dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczną się już w maju bieżącego roku i potrwają do sierpnia. W tym czasie instruktorzy z Gwardii Narodowej Stanu Illinois przeprowadzą kilkanaście kilkudniowych szkoleń z zakresu obsługi i taktyki wykorzystania przeciwpancernych pocisków kierowanych JAVELIN, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy na polu walki (COMBAT MEDIC) oraz szkolenia snajperskiego. Kursy te realizowane będą zarówno na bazie Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej jak i w innych regionach Polski. W każdym z kilkunastu szkoleń udział weźmie kilkudziesięciu Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

– Kocham Polskę, jest to bardzo piękny kraj i bardzo mili ludzie. Jest to moja pierwszy wizyta tutaj i uważam, że jest to jeden z najlepszych krajów poza USA w jakim kiedykolwiek byłem. Uważam, że żołnierze, którzy pracują w CSWOT to prawdziwi profesjonaliści i prawdziwi włodarze zawodu wojskowego – tak wizytę w Toruńskim Centrum szkolenia podsumował maj. Spencer ERVIN.

Gwardia Narodowa stanu Illinois jest kluczowym partnerem dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Zarówno wizyta delegacji CSWOT w stanach zjednoczonych jak i przyjazd Amerykańskich żołnierzy do Torunia potwierdziły ogromne zainteresowanie strony amerykańskiej intensyfikacją współpracy z WOT. Podkreślić należy, że wszystkie spotkania przebiegały w bardzo dobrej atmosferze, a sam Dowódca IL NG wielokrotnie podkreślał, że WOT jako nowa formacja Sił Zbrojnych RP doskonale wpisuje się w model reagowania na nowe zagrożenia.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

ppor. Krzysztof Wójcik
Oficer prasowy CSWOT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!