Wiadomości

Informacja operacyjna z godz. 11.00 dnia 26 lutego 2022 r. dotycząca inwazji rosyjskiej na Ukrainę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Informacja operacyjna z godz. 11.00 dnia 26 lutego 2022 roku Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy dotycząca inwazji rosyjskiej na Ukrainę:

Przeciwnik kontynuuje ofensywę na wybranych kierunkach. Główne wysiłki są skoncentrowane na kierunkach operacyjnych polekim, północnym, słobożańskim i Tawrijskim. Głównym celem operacji okupantów jest okrążenie i zablokowanie Kijowa, „demilitaryzacja” i „wynarodowienie” Ukrainy oraz zmuszenie ukraińskich władz do zmiany kursu politycznego na rosyjskich warunkach.

Jednostki rosyjskich okupantów wytracają tempo natarcia, czekając na wprowadzenie do bitwy dodatkowych jednostek i zmuszone są uzupełnić zapasy.

Do siedmiu batalionowych grup taktycznych przeciwnika zostało zatrzymanych na kierunku Polesia w rejonie BORODIANKA, BUCZE, WYSZHOROD. Rosyjscy najeźdźcy częściowo utracili zdolność bojową i próbują się przegrupować.

Rosyjscy okupanci podjęli próbę wysadzenia desantu powietrznego w rejonie Tomyliwki i na lotnisku Wasylków (desant został zniszczony).

Na kierunku północnym rosyjscy okupanci kontynuowali ofensywę siłami do 14 BTG, aby zablokować Kijów od północnego wschodu, ale zostali zatrzymani przez jednostki Ukraińskich Sił Zbrojnych w pobliżu miast Niżyn, Wielka Doroha i Obyczów. Na tym kierunku wprowadzono 17 BTG. Okupant nie miał już rezerw.

Na Słobożańszczyznie przed Ochtyrką oraz w okolicach Bohoduchowa, Derchaczowa, Pieczenygów zatrzymano do 12 batalionowych grup taktycznych okupantów z 1 gwardyjskiej armii pancernej i 20 armii ogólnowojskowej.

Na kierunku tawrijskim [z podstaw wyjściowych na Krymie] nieprzyjaciel kontynuuje działania ofensywne i był zmuszony do wprowadzenia drugiego rzutu na tym kierunku – do 3 BTGr z 58. Armii Ogólnowojskowej Południowego Okręgu Wojskowego.

W sumie najeźdźcy tracą każdego dnia dziesiątki czołgów, setki pojazdów opancerzonych i tysiące rosyjskich żołnierzy.

Słobożańska grupa Sił Zbrojnych Ukrainy kontynuuje operację obronną. Zatrzymała i utrzymała przeważające siły rosyjskich okupantów.

Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy odpierają naloty wroga. Nadal prowadzą systematyczne działania wojenne. W ciągu ostatnich 24 godzin samoloty Sił Powietrznych wykonały 34 loty/naloty m.in. niszcząc skupiska siły żywej i sprzętu w rejonie dworca kolejowego HORODNiA w obwodzie czernihowskim oraz most drogowy w rejonie miasta Chersoń.

BAYRACTAR — TV2 trafił w cele na południe od lotniska HOSTOMEL.

Połączone siły prowadzą operację defensywną, zajmując pozycje wzdłuż linii demarkacyjnej. Przeciwnik nie odniósł sukcesu na żadnym kierunku.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!