Wiadomości

Indyjskie lotnictwo zbombardowało obozy szkoleniowe na terenie Pakistanu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Lotnictwo indyjskie przeprowadziło nad ranem duży nalot na obozy szkoleniowe organizacji terrorystycznej Dżaisz-e-Mohammed m.in. koło pakistańskiego miasta Balakot. Atak 12 myśliwców Mirage 2000 był pierwszym indyjskich uderzeniem na terenie Pakistanu od 1971 roku – informuje portal Defence24.pl.

Uderzenie miało miejsce we wtorek nad ranem. Atak był odwetem władz w New Delhi za samobójczy zamach terrorystyczny z 14 lutego br., do którego doszło w dystrykcie Pulwama w indyjskim stanie Dżammu i Kaszmir. W wyniku eksplozji samochodu pułapki koło konwoju indyjskiej policji (a konkretnie formacji Central Reserve Police Force) zginęło 46 funkcjonariuszy, a kilkudziesięciu zostało poważnie rannych. Władze indyjskie od razu zapowiedziały druzgocącą odpowiedź za ten najpoważniejszy zamach w spornym Kaszmirze od 1989 roku.

Dziś rano 12 indyjskich myśliwców Mirage 2000 przeleciało nad linią kontrolną oddzielającą tereny pozostające pod kontrolą Indii i Pakistanu w spornym stanie i zbombardowało obozy szkoleniowe rebeliantów z dżihadystycznej grupy Jaish-e-Mohammed (pol. Armia Mahometa). Indyjska armia podaje, że bomby uderzyły w okolicach Balakot o 3.45 nad ranem czasu lokalnego, w Muzaffarabad o 3.48 i w Chakoti o 3.58. Co należy podkreślić pierwsza z wymienionych miejscowości znajduje się nie na terenie pakistańskiej części Kaszmiru, do której Indie roszczą sobie pretensje ale w pakistańskiej prowincji Chajber Pasztunchwa. Był to więc pierwszy indyjski nalot na terenie Pakistanu od 1971 roku.

Uderzenie z powietrza było wspierane przez samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia Embraer EMB-145I AEW&C, a także samoloty wczesnego ostrzegania. Indie podają, że “chirurgicznym nalocie” miało zginąć ok. 300 terrorystów. Prawdopodobnie jednym z celów uderzenia było zabicie jednego z liderów grupy Dżaisz-e-Mohammed Moulana Jousufa Azhara. Z kolei rzecznik pakistańskich sił zbrojnych maj. gen. Asif Ghafoor poinformował, że indyjskie samoloty wleciały nad terytorium Pakistanu na głębokość ok. 5 do 6,5 km ale zostały zmuszone do zrzutu bomb w terenie przygodnym nie czyniąc żadnych szkód w infrastrukturze naziemnej.

/Defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!