Wiadomości

Indie kupują surowce z Rosji w ogromnych ilościach i na korzystnych warunkach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak czytamy na portalu dorzeczy.pl, Indie korzystają na zachodnich sankcjach i chłoną ogromne ilości rosyjskiego węgla i ropy. Czerwiec ma być pod tym względem rekordowy.

Według doniesień agencji Reutera, od 27 maja do 15 czerwca zakupy węgla i produktów pokrewnych wzrosły ponad sześciokrotnie w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, a import ropy naftowej aż 31-krotnie.

Dziennikarze Reutera wyliczyli, że w ciągu trzech tygodni Indie kupiły rosyjski węgiel o wartości 331,17 mln dolarów oraz ropę wartą 2,22 mld dolarów.

Według danych firmy Refinitiv Eikon, zajmującej się monitorowaniem ruchu statków, masowe zakupy rosyjskich surowców przez Indie będą kontynuowane, a czerwcowy import ma być najwyższy od co najmniej 7 lat.

Źródło Reutera przekazało, że rosyjscy handlowcy są liberalni w kwestii płatności i akceptują rupie indyjskie i dirham, walutę Zjednoczonych Emiratów Arabskich. – Zniżki są atrakcyjne i ten trend wzrostu zakupów węgla z Rosji będzie się utrzymywał – stwierdził rozmówca agencji.

Indie powstrzymały się od potępienia Rosji, z którą łączą je wieloletnie powiązania polityczne i bezpieczeństwa, jednocześnie wzywając do położenia kresu przemocy na Ukrainie. New Delhi broni swoich zakupów rosyjskich towarów w ramach wysiłków na rzecz dywersyfikacji dostaw i twierdzi, że nagłe zatrzymanie importu podniosłoby światowe ceny i zaszkodziłoby konsumentom.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!