Wiadomości

Indianki wypędziły z kościoła feministki, które próbowały zakłócić Mszę /film/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kilka kobiet indiańskich wypędziło biczami grupę feministek, które usiłowały zakłócić przebieg porannej niedzielnej Mszy św. 31 października w katedrze św. Wawrzyńca Męczennika w Santa Cruz de la Sierra w Boliwii, sprawowanej przez miejscowego arcybiskupa Sergio Gualbertiego.

Napastniczki „weszły do kościoła z malunkami i plakatami protestacyjnymi i rozrzucały ulotki w czasie liturgii” – powiedziała jedna z obrończyń świątyni.

Przyznała przy tym z żalem, że nikt z obecnych w świątyni nie zareagował na tę prowokację, toteż „musiałyśmy podbiec i zrobić z naszych »chicotes« (tradycyjny bat o drewnianym trzonku z trzema końcówkami z tkaniny lub rzemieni – red.), aby bronić kościoła przed tymi złymi rzeczami, które tu się dzieją”. Dodała, że ludzie patrzą na to wszystko obojętnie i wygląda to tak, jakby „w kościele nikogo nie było”.

W odpowiedzi na pytanie miejscowych mediów, w jaki sposób ona i jej koleżanki wypędziły intruzki, kobieta pokazała swój „chicote” i powiedziała: „za jego pomocą będziemy tak postępować z tymi wszystkimi, którzy przychodzą tu, aby nas zniewolić, chcą dopuszczać się złych rzeczy, wandalizmu, gdyż w naszym zwyczaju leży wykorzystywanie tego środka”.

Inna Indianka, która też brała udział w tym zdarzeniu, dodała, że za pomocą „chicotes” będą uczyć „szacunku dla naszego Kościoła”. Zwróciła uwagę, że podobnie postępowali z nimi ich ojcowie, gdy były małe”. I teraz w podobny sposób „jako ich córki będziemy uczyć poszanowania (Kościoła – red.) tu, w Santa Cruz i w całej Boliwii” – podsumowała swą wypowiedź.

Według miejscowego dziennika „El Deber” czyn feministek z grupy „Mujeres Creando” (Kobiety Tworzące – red.) był aktem protestu przeciw stanowisku Kościoła katolickiego w tym południowoamerykańskim kraju wobec przypadku 11–letniej dziewczynki. Zaszła ona w ciążę wskutek kilkakrotnych gwałtów, jakich dopuszczał się wobec niej jej 61–letni dziadek, zatrzymany już przez władze.

W tej sprawie niektóre instytucje rządowe i środki przekazu, również zagraniczne, rozpętały kampanię przeciw Kościołowi, który jakoby zmuszał lub interweniował, aby nieletnia nie poddawała się aborcji i urodziła dziecko. Tymczasem ona sama, która jest już w 7. miesiącu ciąży, i jej matka stanowczo sprzeciwiły się zabiciu poczętego dziecka. Młoda ciężarna przebywa obecnie w schronisku prowadzonym przez archidiecezję Santa Cruz de la Sierra, na mocy postanowienia organizacji Obrona Dzieciństwa i Wieku Młodzieńczego.

W rozmowie z latynoską agencją katolicką ACI Prensa 31 października Victor Hugo Valda, delegat biskupi ds. zdrowia, zaprzeczył, jakoby Kościół katolicki interweniował w decyzję nieletniej i dodał, że – przeciwnie „od samego początku okazywał swą bliskość i udzielał (dziewczynce – red.) konkretnego wsparcia”. Zauważył, że „obecnie krytykują nas nawet za zaproponowanie pomocy materialnej dziewczynce w postaci domu opieki, oświaty, opieki lekarskiej i leczenia psychologicznego”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!