Wiadomości

IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami, możliwe trąby powietrzne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W sobotę po południu i w nocy ponownie mogą wystąpić gwałtowne burze z gradem i silnymi porywami wiatru; możliwe są też trąby powietrzne – poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Szczególnie gwałtowne burze spodziewane są na zachodzie i północnym zachodzie Polski.

IMGW poinformowało w swoim ostrzeżeniu, że w sobotę po południu i w nocy przez Polskę z zachodu na wschód będzie przemieszczała się strefa frontu atmosferycznego.

Jak wskazano, po jednodniowym lekkim ochłodzeniu, ponownie z południa wkracza nad nasz kraj gorąca masa powietrza zwrotnikowego, w której będą rozwijały się burze.

Po południu na zachodzie i północnym zachodzie prognozowane burze mogą być szczególnie gwałtowne – podkreślił Instytut. Dodał, że burzom mogą towarzyszyć silne opady deszczu, do 40 mm, a lokalnie do 60 mm, opady dużego gradu, nawet powyżej 5 cm, oraz porywy wiatru do 110 km/h. Na północy kraju istnieje również ryzyko wystąpienia trąb powietrznych.

Nieco słabsze burze obejmą rejon Karpat i Lubelszczyzny.

Ulewne opady deszczu, towarzyszące burzom – zwłaszcza w obszarach silnie zurbanizowanych – mogą spowodować lokalne podtopienia i gwałtowne wezbrania wody w mniejszych ciekach.
Z komunikatu wynika, że gwałtowne burze po południu będą występować jedynie na zachodzie Polski, ale w ciągu nocy obszar zagrożony występowaniem burz będzie się stopniowo zwiększał i obejmie Polskę północną, centralną i południową, a nad ranem oraz w niedzielę – wschód kraju.

Burzom w nocy również mogą towarzyszyć silne opady deszczu, do 60 mm, porywisty wiatr, osiągający do 130 km/h, i opady dużego gradu, do 5 cm średnicy.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!