Wiadomości

Ile potrwa wojna na Ukrainie? Szef NATO mówi o „wielu latach”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sekretarz generalny NATO ostrzega, że wojna na Ukrainie może potrwać wiele lat. W wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Bild” Jens Stoltenberg chwali „dzielny opór” Ukraińców i dodaje, że z jeszcze lepszym uzbrojeniem jest szansa, że uda się wyprzeć Rosjan z Donbasu. Zaznacza, że należy dalej wspierać militarnie Ukrainę.

Jens Stoltenberg mówi, że nikt nie wie, ile potrwa konflikt, ale trzeba się przygotować na to, że „wiele lat”. Jak dodaje, należy dalej wspierać militarnie Ukrainę, mimo kosztów – nie tylko uzbrojenia, ale także rosnących cen żywności i energii.

– Ta cena jest nieporównywalna, z tą jaką muszą płacić Ukraińcy – ceną życia – mówi Jens Stoltenberg. – Jeśli jedyną lekcją dla Putina będzie to, że może iść dalej, jak po Gruzji w 2008 roku i po zajęciu Krymu w 2014, to zapłacimy dużo wyższą cenę – dodaje.

Szef NATO mówi, że organizacja będzie dalej wspierała możliwości obronne Ukrainy, ale nie wyśle tam swoich wojsk. Jens Stoltenberg dodaje, że rosyjskie siły nuklearne nie zwiększyły gotowości, ale rosyjskie „machanie szabelką” jest niebezpieczne i nieodpowiedzialne.

– Putin powinien wiedzieć, że nie wygra wojny nuklearnej i taka wojna nie powinna być prowadzona – mówi.

Szef NATO zapowiada, że na najbliższym szczycie w Madrycie powstanie nowa strategia Sojuszu, bo świat się zmienił i jest narażony na nowe niebezpieczeństwa. Rosja ma już nie być uznawana za partnera, a za „zagrożenie dla bezpieczeństwa, pokoju i stabilizacji” W dokumencie NATO po raz pierwszy ma się też pojawić zagrożenie ze strony Chin.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!