Wiadomości

II Festiwal Historii Słowiańskiej Śląska Cieszyńskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od piątku 16 lipca do niedzieli 18 lipca na Wzgórzu Zamkowym można było podpatrywać życie we wczesnośredniowiecznym obozowisku – donosi Zwrot.

Były także pokazy walk wojów i pracy rzemieślników oraz kramy z wyrobami z epoki. Oprawę muzyczną zapewnił wrocławski zespół „Żniwa”. Wszystko to w ramach zorganizowanego przez Wielkomorawską Grupę Rekonstrukcji Historycznych „Leszy” II Festiwalu Historii Słowiańskiej Śląska Cieszyńskiego.

Festiwal to realizacja własnych pasji i świetna zabawa dla rekonstruktorów. Na zaproszenie działającej w Cieszynie Wielkomorawskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznych „Leszy” do nadolziańskiego grodu zjechało 27 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. W sumie na festiwal przyjechało 190 rekonstruktorów.

Rekonstruktorzy od piątku do niedzieli mieszkali w rozbitym na Wzgórzu Zamkowym obozowisku. Było ono otwarte dla zwiedzających pomiędzy 10:00 a 17:00. Tak więc wydarzenie stanowiło nie lada atrakcję nie tylko dla samych uczestników, ale także dla odwiedzających Wzgórze Zamkowe mieszkańców miasta i turystów.

Zarówno dzieci, jak i dorośli chętnie oglądali na własne oczy, jak dziesięć wieków temu pracował garncarz, skórnik, jak tkało się krajkę czy ręcznie szyło odzież.

Zobaczyć można było walki wojów – tak indywidualne, jak i bitwę dwóch drużyn. Ale też obserwować zwykłe życie w obozowisku. Ktoś gotował coś na ognisku, pomiędzy płóciennymi, stylizowanymi na epokę wczesnego średniowiecza namiotami biegały bawiące się dzieci. Nie tylko najmłodsi, ale i dorośli czas wolny spędzali na zabawach takich, jak gra w Kubba.

– Chcemy pokazać, jak żyli nasi przodkowie. Odtwarzamy i pokazujemy, jak się kiedyś żyło – mówi Mira z GRH „Leszy”. – To nie tylko doskonała rozrywka, ale również żywa lekcja historii – dodaje Wilkomir.

Dodatkowymi atrakcjami, już niebędącymi ścisłą rekonstrukcją wczesnego średniowiecza, był wieczór poezji jednego z rekonstruktorów – Thorsteina i fireshow w wykonaniu teatru ognia „INFERIS”.

Więcej zdjęć:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!