Kultura Wiara

Idź własną drogą [recenzja]

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Marek Kamiński to podróżnik, człowiek który na zawsze zapisał się w historii jako pierwszy na świecie, który zdobył oba bieguny w jednym roku. Jednak podróżowanie to nie wszystko, Kamiński jest także przedsiębiorcą, założycielem „Fundacji Marka Kamińskiego”, mówcą motywacyjnym, a także mężem i ojcem dwójki dzieci.
Książka ma formę wywiadu. Joanna Podsadecka, dziennikarka publikująca m.in. w Wirtualnej Polsce zadaje często niełatwe pytania na tematy związane tak z podróżowaniem jak i z codziennym życiem znanego podróżnika. To właśnie podróż, wędrówka w nieznane i zmagania z przeciwnościami losu są osią narracji tej książki.

Dzisiaj ludzie podróżują często i to w coraz to bardziej egzotyczne miejsca, ale w zdecydowanej większości przypadków są to wycieczki zorganizowane, gdzie ma się przewodnika, a zwiedzanie odbywa się sporą grupą turystów i tylko dokładnie zaplanowaną drogą od punktu A do punktu B. W ten sposób zwiedza się jakieś miasto lub inne miejsce na ziemi, by w czasie wolnym wypić piwo i zjeść frytki, a po powrocie pochwalić się wszystkim na portalach społecznościowych fotką z dalekiego kraju. Ale nie o takich podróżach jest mowa w tej książce, a o podróżach w nieznane, gdzie każdy dzień to inna historia, gdzie człowiek zmaga się z trudnościami i musi je przyjąć z pokorą, gdzie każdy dzień jest walką i pokonywaniem własnych słabości.

Marek Kamiński z wykształcenia jest filozofem i właśnie taką formę nadaje wszystkim swoim podróżom- formę rozważań filozoficznych. Żyjąc na krawędzi życia i śmierci, każdego dnia przekraczając granice swoich umiejętności i możliwości odkrywa się sens życia, odkrywa się samego siebie. Książka pełna jest wzgardy do dzisiejszego korpo-świata, do pogoni za pieniądzem i za cudzymi marzeniami, by więcej zarabiać, by być bardziej rozpoznawalnym, by czerpać przyjemność z zaspokajania wszystkich swoich zachcianek, i w tym całym kotle współczesnej cywilizacji zatracamy swoją indywidualność i własne marzenia. Wiele wypraw Kamińskiego brało się z chęci dorównania bohaterom jego młodzieżowych książek przygodowych, to książki zakodowały w nim, że warto dokonywać rzeczy wielkich, że nic nie jest niemożliwe, i choćby społeczeństwo, znajomi i wszyscy ludzie nas otaczający mówili nam, że coś jest niemożliwe i nie powinniśmy tego robić, warto iść za głosem serca, dokonywać rzeczy wielkich i nie rezygnować z marzeń!

I wreszcie może nie najbardziej spektakularna, ale jedna z najważniejszych podróży Marka Kamińskiego, a mianowicie „Camino de Santiago” czyli „Droga Św. Jakuba” słynna trasa pielgrzymkowa istniejąca od ponad tysiąca lat. To tam będąc długie dni samemu, maszerując dziennie po 50km Kamiński opisuje swoje zbliżenie się do Boga.  Tam bez zgiełku codziennego życia, słuchając opowieści innych pielgrzymów poczuł prawdziwy głód wiary i to zmieniło jego życie. Boga odkrył w podróży, daleko od domu, idąc samotnie, rozważając własne życie i wsłuchując się w swoje wnętrze. W książce opisane są także inne podróże. Po Europie, zdobywanie górskich szczytów, przemierzanie pustyń i wiele innych przedsięwzięć. Poza tym poruszane są także te codzienne rozterki podróżnicze, a mianowicie rodzina; ile czasu poświęcić dzieciom, jak znaleźć złoty środek, czy mając rodzinę podróżnik ma prawo narażać się na niebezpieczeństwa i ryzykować tak jak wcześniej? Do tego znajomi, praca, obowiązki i pasja- to wszystko ciężko połączyć nie będąc podróżnikiem, a co dopiero wybierając się co jakiś czas na często kilku miesięczne wyprawy.

Prawdziwa podróż to wędrówka w głąb siebie samego, spędzając całe miesiące w samotności, w walce z pogodą czy problemami na naszej drodze. To w takich momentach mamy czas wsłuchać się w swoje wnętrze, by poznać się i dowiedzieć kim tak naprawdę jesteśmy, oderwać się od całego świata i być w samotności. Oto jak wygląda największa wędrówka jaką każdy z nas powinien przejść. „To jeden z paradoksów życia: czasem trzeba przejść daleką drogę, żeby dojść do samego siebie”

Książkę „Idź własną drogą” Marek Kamiński w rozmowie z Joanną Podsadecką można kupić na stronie wydawnictwa WAM >>klik<< do czego gorąco zachęcam!

autor: Kamil Bazan

Inne recenzje:
www.sck.edu.pl

 

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!