Wiadomości

IBRiS: Koalicja Obywatelska mocno zyskuje, dwie partie notują spory spadek poparcia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Koalicja Obywatelska zyskuje, a Polska 2050 Szymona Hołowni odnotowuje duży spadek poparcia. Sporo traci też Konfedeacja.

To wniosek z najnowszego sondażu IBRiS dla “Rzeczpospolitej”. Z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego odnotowała 1 punktowy spadek poparcia i może obecnie liczyć na 33,6 proc.

W porównaniu do poprzedniego sondażu tej pracowni, nastąpiła zmiana na podium. Drugie miejsce należy bowiem do Koalicji Obywatelskiej, na którą chęć oddania głosu zadeklarowało 27,3 proc. respondentów. Przed powrotem do krajowej polityki Donalda Tuska poparcie dla KO wynosiło zaledwie 13 proc.

Duży spadek odnotowała z kolei Polska 2050. Spadając na trzecie miejsce ugrupowanie Szymona Hołowni uzyskało 11,1 proc., podczas gdy w poprzednim badaniu było to 20,2 proc.

Tuż za podium znalazła się Lewica z wynikiem 9,1 proc. Poparcie dla tej formacji nie zmieniło się w ciągu miesiąca, co może świadczyć, że Koalicja Obywatelska na czele z Tuskiem nie jest dla niej specjalnym zagrożeniem.

Bez zmian pozostaje też sytuacja Polskiego Stronnictwa Ludowego, które z 5-procentowym poparciem balansuje na granicy progu wyborczego.

Badanie IBRIS wykazuje znaczny spadek poparcia dla Konfederacji, która obecnie dzieli losy ludowców. Okazuje się, że z 10-procentowego poparcia przed miesiącem partii tej zostało zaledwie 5 proc.

Niezdecydowanych w sondażu jest 9 proc., a chęć głosowania deklaruje 53,6 proc. ankietowanych.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!