Wiadomości

Horała: UE będzie miała kłopot. Polska jest współżyrującym pożyczki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– UE będzie miała z tym kłopot, bo Polska jest współżyrującym pożyczki, na których się KPO opierają i nie będzie tak, że nie mając środków będziemy uczestniczyli w tym mechanizmie – powiedział w radiowej “jedynce” wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała.

Kierownictwo Unii Europejskiej nie rezygnuje z ostrego kursu wobec polskich władz. Obiecanych pieniędzy z KPO nadal nie ma, a eurokraci sugerują, że Polska może mieć poważne problemy z uzyskaniem tych funduszy. Tak sugerowała niedawno szefowa Komisji Europejskiej. Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała przekonuje jednak, że Polacy nie mają się czego obawiać, a fundusze i tak w końcu popłyną.

– Wypowiedź pani von der Leyen, choć niepokojąca, jest tylko publicystyką. W sferze faktów, w sferze decyzji KPO jest zatwierdzone i procedura trwa – mówił polityk.

Dopytywany o tzw. kamienie milowe, jakie musi spełnić Polska, by otrzymać fundusze, Horała stwierdził, że w trzydziestu kilku obszarach są określone kryteria, które obecnie są realizowane. Zapewnił, że rząd wystąpi z wnioskiem o pierwszą płatność na przełomie roku.

– Zawsze trzeba spełnić pewne warunki, żeby środki otrzymać. To jest zupełnie co innego niż mechanizm “pieniądze za praworządność”, gdzie sobie arbitralnie ktoś, np. KE mówi, że w Polsce praworządności nie ma – mówił o wymogach stawianych Polsce przez KE.

Horała zapewnił również, że Polska nie podporządkuje się szantażowi Komisji Europejskiej. Jego zdaniem to Bruksela obecnie może mieć kłopoty z polskimi funduszami.

– UE będzie miała z tym kłopot, bo Polska jest współżyrującym pożyczki, na których się KPO opierają i nie będzie tak, że nie mając środków będziemy uczestniczyli w tym mechanizmie – zapewnił.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!