Wiadomości

Hiszpański dziennik jest oburzony „sugestiami” polskiego IPN, jakoby to nie Polacy mordowali w KL Auschwitz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Oburzenie hiszpańskiego dziennika „El Pais” wywołał fakt, iż w swoich publikacjach polski IPN stara się przerzucić odpowiedzialność za holokaust i inne zbrodnie nazistowskie na Niemców, podczas gdy wszyscy wiedzą, że to Polacy byli w nie w sposób szczególnie zaangażowani. Tego rodzaju absurdalne tezy zawarte zostały w artykule „Polska na nowo pisze historię drugiej wojny światowej”.

Na wstępie autor tego kuriozalnego artykułu informuje, że IPN opublikował listę 9000 strażników KL Auschwitz. A tam… znajdujemy nazwiska „prawie samych Niemców, co wzbudza wątpliwości wśród historyków”.

Dziennik cytuje w związku z tym mieszkającego w Kanadzie Jana Grabowskiego, który stwierdza, że „polskie władze prowadzą radykalną politykę historyczną, prezentując w kraju oraz poza jego granicami wyidealizowany obraz narodowej przeszłości”, podkreślając, że w rzeczywistości Polacy brali czynny udział w zagładzie Żydów w czasie II wojny światowej. W tekście powołano się na wypowiedzi innego wybitnego historyka – mianowicie Jana Tomasza Grossa, który stwierdził, że „w czasie wojny Polacy zabili więcej Żydów niż Niemcy”.

/elpais.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!