Wiadomości

Hiszpańska policja zastrzeliła sprawcę zamachu z Barcelony – miał na sobie pas szahida

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Mężczyzna mający na sobie pas z ładunkami wybuchowymi został zastrzelony w miejscowości Subirats na zachód od Barcelony – podało hiszpańskie radio Cadena. Katalońska policja poinformowała, że bada „incydent” w Subirats.

Hiszpańska telewizja publiczna podała, powołując się na źródła zbliżone do śledztwa, że mężczyzna zastrzelony w przedmieściach Barcelony to Junes Abujakub – terrorysta, który przy użyciu samochodu dostawczego dokonał ataku na Las Ramblas w Barcelonie.

Policja przy użyciu robota saperskiego dokonuje przeglądu miejsca zajścia. Maszyna zdjęła już pas szahida z zabitego mężczyzny.

Wcześniej informowano, że w czwartek tuż po zamachu Abujakub zabił jeszcze jedną osobę. Hiszpan marokańskiego pochodzenia jest najprawdopodobniej ostatnim członkiem grupy terrorystów, poszukiwanym przez hiszpańskie i europejskie służby. Pozostali albo nie żyją, albo zostali zatrzymani. 

Hiszpański dziennik El Pais opublikował zdjęcia Junesa Abujakuba z kamery przemysłowej. Widać na nich jak napastnik, prawdopodobnie zaraz po tym, gdy zatrzymał furgonetkę i uciekł, idzie w kierunku targu La Boqueria. Katalońska policja twierdzi, że mężczyzna wkrótce na piechotę dotarł do granic miasta. Tam zasztyletował jeszcze jednego mężczyznę i ukradł jego auto, którym uciekł. 

Liczba ofiar podwójnego zamachu w Barcelonie i w Cambrils wzrosła do 15. Spośród ponad setki rannych dziewięć jest w stanie krytycznym.

Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie, jednak nie przedstawiło na to żadnych dowodów. Policja twierdzi, że zamachowcy mogli mieć luźne związki z radykalnymi islamistami na Bliskim Wschodzie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!