Europa Wiadomości

Hiszpańscy komuniści napisali list do papieża w związku z przeniesieniem szczątków generała Franco

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Grupka hiszpańskich eurodeputowanych z radykalnych frakcji lewicowych zaapelowała do papieża Franciszka o zablokowanie pochówku generała Francisco Franco w madryckiej katedrze Almudena. W liście skierowanym do Ojca Świętego politycy lewicy wskazali, że do nowego grobu byłego dyktatora mogą przybywać przedstawiciele skrajnych organizacji prawicowych.

„Katedrze grozi wizja przekształcenia się w miejsce, do którego będą pielgrzymowały różnego rodzaju organizacje skrajnej prawicy z całej Europy” – napisało w dokumencie ośmiu hiszpańskich europosłów z formacji takich jak Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE), Podemos oraz Republikańska Lewica Katalonii (ERC).

Na przełomie września i października arcybiskup Madrytu kardynał Carlos Osoro powiedział hiszpańskim mediom, że zgadza się na przeniesienie zwłok generała Franco z mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii Valle de los Caidos do katedry Almudena. Wcześniej hierarcha sprzeciwiał się ekshumacji Franco z powodu braku zgody ze strony rodziny zmarłego.

Krewni Franco zarzucali socjalistycznemu gabinetowi Pedro Sancheza – inicjatora ekshumacji byłego dyktatora – chęć zemsty i próbę zyskania sympatii lewicowego elektoratu. Jednak według hiszpańskich mediów w ostatnich dniach września rodzina Franco zgodziła się na przeniesienie zwłok generała do krypty katedry Almudena.

Gdy pojawiły się informacje, że generał Franco mógłby spocząć w krypcie madryckiej świątyni, zwierzchnik stołecznej archidiecezji stwierdził, że nie może przeciwstawić się pochowaniu zwłok generała, gdyż „Kościół przyjmuje wszystkich ludzi”.

Przeciw pochowaniu Franco w katedrze postanowili zaprotestować w liście do papieża Franciszka hiszpańscy lewacy. Tymczasem kwestię reguluje prawo. Zgodnie z królewskim dekretem (684/2010) rząd zobowiązany jest do zorganizowania uroczystego pochówku generała z wojskowymi honorami w krypcie madryckiej katedry. Sprawa jest jednak skomplikowana, gdyż zgodnie z prawem kanonicznym prawo do pochówku w świątyniach mają biskupi, kardynałowie oraz papież.

Znamienne jest, że dziś hiszpańska lewica w walce z pamięcią o generale Franco próbuje uzyskać wsparcie Ojca Świętego. Tymczasem to właśnie Francisco Franco w roku 1936 wystąpił zbrojnie przeciw nienawidzącej Kościoła i agresywnej lewicy, zaś historia iberyjskiego antyklerykalizmu to dzieje zbrodni i nienawiści.

Myślicie, ze mogą spodziewać się odpowiedzi papieża?

Źródło: pch24.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!