Europa Wiadomości

Hiszpania: Socjalistom nie udała się próba ekshumacji gen. Franco. Sąd nie wyraził zgody

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal dzienniknarodowy.pl socjalistyczny rząd Pedro Sáncheza natrafił na kolejne niespodziewane trudności w swoich próbach ekshumacji szczątków gen, Francisco Franco. Nie ma bowiem pozwolenia na budowę, aby wykonać niezbędne prace. Sąd w Madrycie uwzględnił odwołanie wniesione przez osobę fizyczną i zgodził się tymczasowo zawiesić je.

Gazeta “El Independiente” informuje, że sąd tymczasowo zawiesił postanowienie ze sprawozdania rady miejskiej San Lorenzo del Escorial, które wyraziło zgodę na prace wewnątrz bazyliki Valle de los Caídos i przeniesienie szczątków dyktatora.

– [Sąd] nie widzi szczególnej pilności ekshumacji kogoś, kto był głową państwa, ponieważ był pochowany w bazylice Santa Cruz w Valle de los Caídos od 23 listopada 1975 r., – innymi słowy, przez 44 lata – przekonuje sędzia José Yusty Bastarreche.

W ostatni piątek o. Santiago Cantera – przeor klasztoru benedyktynów w Valle de los Caidos, którzy zarządzają bazyliką ojciec stwierdził, że nie ulegnie działaniom urzędniczym a jedyną instytucją, której posłucha w sprawie ewentualnej ekshumacji, będzie Sąd Najwyższy.

O. Cantera był kandydatem do wyborów krajowych do Kortezów w 1993 r. i europejskich w 1994 r. reprezentując założoną w 1977 r. Falange Espanola Independiente. Partia ta ostatecznie połączyła się z większą i nawiązującą do historycznej Falange Española de las JONS.

Valle de los Caídos (Dolina Poległych, wł. Monumento Nacional de Santa Cruz del Valle de los Caídos – Narodowy Pomnik Świętego Krzyża w Dolinie Poległych) to mauzoleum upamiętniające ofiary wojny domowej w Hiszpanii. Budowę mauzoleum zadekretował Francisco Franco 1 kwietnia 1940 r. – w pierwszą rocznicę zakończenia wojny domowej. Prace trwały do 1959 r. Mauzoleum zostało wykonane między innymi rękami 20 tysięcy więźniów, w tym i więźniów politycznych (w myśl polityki pojednania każdy dzień pracy oznaczał skrócenie wyroku o dwa dni, a za rok pracy darowano 10 lat więzienia).Mauzoleum mieści się w dolinie Cuelgamuros w górach Guadarrama, 12 km na północ od pałacu Escorialu, 50 km na północny zachód od Madrytu. Kompleks składa się z podziemnej bazyliki, wykutej w skale, oraz z ogromnego krzyża stojącego na szczycie wzgórza Risco de Nava. Po przeciwnej stronie wzgórza mieści się klasztor benedyktynów. Bazylika ma formę podziemnej krypty, długiej na 262 metry i wysokiej na sześć pięter. Na kopule bazyliki znajduje się kolorowa mozaika przedstawiająca wędrówkę zmarłych do nieba. W zamkniętych ossuariach bazyliki zostało złożonych 40 tysięcy urn z prochami żołnierzy frankistowskich i republikańskich. Poza tym mieszczą się tam groby Francisco Franco i José Antonio Primo de Rivery. Pierwszy z nich przykrywa płyta ze złotymi literami „Francisco Franco Bahamonde”, którą oświetla światło z wykutego w skale okienka.

Czy uważacie, że ostatecznie socjaliści postawią na swoim? czekamy na wasze komentarze.

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!