Wiadomości

Hiszpania mówi “nie” nowej propozycji Komisji Europejskiej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Hiszpania sprzeciwia się inicjatywie Komisji Europejskiej, która zaproponowała krajom UE zmniejszenie zapotrzebowania na gaz o 15 proc.

– Sprzeciwiamy się narzucaniu żądań, które przekraczają część zobowiązań, które nas dotyczą – oświadczyła hiszpańska wicepremier i minister ds. transformacji ekologicznej Teresa Ribera, cytowana przez “El Independiente”.

Wyraziła głębokie ubolewanie z powodu “braku dialogu” między Komisją Europejską a krajami członkowskimi i zaapelowała do ministrów do spraw energii o rozwiązanie tego problemu na spotkaniu w Brukseli, które zaplanowano na przyszły tydzień.

W środę podczas konferencji prasowej przedstawiciele KE zaapelowali, aby w celu przezwyciężenia rosyjskiego szantażu, państwa członkowskie ograniczyły w znacznym stopniu zużycie gazu w najbliższych miesiącach. Zgodnie z planem Brukseli, w okresie od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. państwa Unii Europejskiej miałyby zredukować zużycie gazu o 15 proc.

Ribera powiedziała, że rząd w Madrycie będzie chronił interesy ekonomiczne kraju, ponieważ zmniejszenie zużycia gazu może doprowadzić do “poważnej utraty konkurencyjności” hiszpańskiego przemysłu.

Jak wyjaśniła wicepremier, “cokolwiek się stanie”, Hiszpanie nie ucierpią z powodu zmniejszenia dostaw, biorąc pod uwagę rezerwy i zdolność kraju do importu skroplonego gazu ziemnego.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!