Europa Wiadomości

Hiszpania: 7 października odbędzie się ekshumacja generała Franco

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal pch24.pl według informacji madryckiego dziennika „ABC”, ekshumacja szczątków gen. Francisco Franco z Mauzoleum w Doliny Poległych nastąpi 7 października. Podkreślono, że nie ma już żadnych formalnych przeszkód, by zatrzymać proces przeniesienia prochów hiszpańskiego przywódcy.

W lipcu 2018 r. socjalistyczny rząd Pedro Sancheza rozpoczął proces ekshumacyjny. Przeniesienie szczątków zarówno generalissimusa, jak i poległych w wojnie domowej (1936-1939) żołnierzy obu stron konfliktu łączone jest z planem likwidacji mauzoleum.

Tegoroczny wyrok Sądu Najwyższego kończył spór na linii rodzina Franco – hiszpański rząd, przyznając prawo do przyspieszonej ekshumacji generała. Od początku z decyzją socjalistów nie zgadzała się nie tylko rodzina, ale i Kościół będący zarządcą Doliny Poległych. Madrycki dziennik „ABC” poinformował, że proces ekshumacyjny rozpocznie się 7 października. Mimo że skarga rodziny Franco wobec wyroku SN jest w toku, dziennikarze przekonują, że nie ma już żadnych formalnych przeszkód do zatrzymania ekshumacji.

Decyzję SN skrytykował szef Fundacji im. Francisco Franco (FNFF) Juan Chicharro Ortega. Szef instytucji, do której należą sympatycy byłego dyktatora i członkowie rodziny Franco, uważa, że SN orzekł niezgodnie z konstytucją Hiszpanii.

Ortega skrytykował również władze hiszpańskiego Kościoła za „zbyt nieśmiałą” reakcję. Co prawda, hiszpańscy biskupi określili chęć przyspieszonej ekshumacji jako „motywowaną politycznie”, ale zapowiedzieli, że nie będą się sprzeciwiać rządowym działaniom. Szef Fundacji im. Franco przestrzega przed dalszymi planami „zagospodarowania” Doliny Poległych przez lewicę. „Na końcu będą chcieli usunąć krzyż wznoszący się nad mauzoleum” – przekonuje.

Czyżbyśmy cofali się cywilizacyjnie do czasów barbarzyńskich?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!