Telewizja internetowa

Historyk z Górnego Śląska o Powstaniach Śląskich i nie tylko…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przed nami rocznica bitwy w rejonie Góry św. Anny, a następnie rocznica przyłączenie części Górnego Śląska do Polski. To dzięki walce Górnoślązaków, ich determinacji i woli walki część Górnego Śląska mogła wrócić do Macierzy. O tym właśnie w Telewizji Republika mówił dr Andrzej Krzystyniak, podkreślając przy tym znakomite przygotowanie Powstańców Śląskich do walki o złączenie śląskiej ziemi z Polską.

Przy okazji warto zwrócić uwagę, jak wielkie spustoszenia w umysłach Polaków poczyniła propaganda ślązakowska – oto prowadzący program stwierdza w pewnym momencie, traktując to jako rzecz oczywistą, że w Powstaniach Śląskich z reguły członkowie jednej rodziny walczyli przeciwko sobie, że tam brat strzelał do brata.

Owszem, takie sytuacje miały miejsce, ale raczej stanowiły one odstępstwo od reguły, aniżeli regułę. W tamtym okresie więzi rodzinne były bardzo silne, o wiele silniejsze niż dziś. Jeśli więc ktoś szedł do Powstania, to co do zasady wraz ze wszystkimi swoimi braćmi. W Powstaniach Śląskich walczyły więc rodziny polskie przeciwko rodzinom niemieckim. Wystarczy przejrzeć spisy walczących, by to zauważyć.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!