Wiadomości

Histeryczny atak Jana Grabowskiego na IPN: „Został powołany przez nacjonalistów”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Znany polonofob, prof. Jan Grabowski z Uniwersytetu w Ottawie, wezwał do protestów przeciwko wystawie IPN „Polacy ratujący Żydów”. W liście do władz uczelni doniósł, że Instytut zajmuje się „zniekształcaniem, w sposób radykalny, polskiej narodowej świadomości historycznej”.

Instytut Pamięci Narodowej wraz ze Slawistyczną Grupą Badawczą na Uniwersytecie w Ottawie i Ambasadą Polski w Ottawie organizuje 4 grudnia 2018 roku prezentację wystawy IPN „Polacy ratujący Żydów” oraz wykład Tomasza Roguskiego z IPN o tym samym tytule.

Prof. Jan Grabowski, który jest pracownikiem tej uczelni, dosłownie wpadł w furię. Zaapelował on do swoich studentów oraz do Żydów z Ottawy, by „przyszli i wyrazili swój sprzeciw wobec jakichkolwiek prób zniekształcania historii ludobójstwa europejskich Żydów.”

„Trzeba powiedzieć: dość! Nie można pozostać obojętnym, gdy ludzie, którzy chcą karać więzieniem wyłamujących się z głównego nurtu uczonych, ludzie, którzy dławią wszelkie dyskusje i są pełnomocnikami nacjonalistów, rządzących Polską, próbują uczyć nas historii” – napisał prof. Grabowski, cytowany na facebookowym profilu Ckeckpoint/Punkt Kontrolny Historia.

Zamieścił też list, jaki skierował do dziekana Wydziału Sztuki na uniwersytecie w Ottawie i do zastępcy rektora Grahama w tej sprawie. Napisał w nim, że kierownictwo IPN zostało „powołane i namaszczone przez populistów i nacjonalistów, którzy doszli do władzy w Polsce”, oraz że Instytut zajmuje się „zniekształcaniem, w sposób radykalny, polskiej narodowej świadomości historycznej”.

„Niezależni historycy zostali usunięci z IPN, a instytucja stała się symbolem nacjonalistycznej i populistycznej ofensywy przeciwko niezależnym badaczom i historykom. Wcześniej w tym samym roku IPN oficjalnie przyjął wprowadzenie kar dla uczonych, którzy nie zgadzają się z oficjalną narracją historyczną państwa polskiego” – czytamy.

„Jednym z najbardziej szkodliwych aspektów »polityki historycznej« promowanej przez IPN na arenie międzynarodowej jest uporczywe dążenie by celebrować polskich „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, czyli Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji. Ci odważni ludzie są używani przez IPN instrumentalnie, w celu przykrycia o wiele mniej chwalebnych czynów dużej części polskiego społeczeństwa, które na różne sposoby brało udział w niemieckim planie ludobójstwa. Fakt, że tysiące polskich Żydów zostało zamordowanych lub zadenuncjowanych Niemcom przez swoich polskich sąsiadów, jest w całości usunięty z polskiej narracji” – napisał prof. Grabowski do władz swojej uczelni.

Prof. Jan Grabowski jest współredaktorem, wraz z prof. Barbarą Engelking, wydanej w tym roku pracy „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski”. Na tę skandaliczną publikację z pieniędzy polskiego podatnika wyłożona pół miliona złotych.

/wpolityce.pl, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!