Wiadomości

Histeryczna reakcja Wiatrowycza na słowa Waszczykowskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– W ten sposób oni chcą karać ukraińskich urzędników za skierowany do strony polskiej wymóg przestrzegania ukraińskiego prawa. Wydaje się, że tym razem Polska chce pójść nawet dalej niż Rosja – tak prezes Instytutu Pamięci Narodowej Ukrainy Wołodymyr Wiatrowycz skomentował zapowiedź szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, że osoby o skrajnie antypolskim stanowisku nie wjadą do Polski.

Prezes ukraińskiego IPN przypomniał o przeprowadzonych niedawno w Kijowie rozmowach na temat poszukiwań, ekshumacji i upamiętnień, w których ze strony Polski uczestniczył wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

– Na tym spotkaniu byli oprócz mnie także: minister kultury (Ukrainy Jewhen Nyszczuk), jego pierwsza zastępczyni, szef departamentu MSZ, itd. Czy dla nich także zostanie zamknięty wjazd do Polski? – pyta Wiatrowycz.

Witold Waszczykowski powiedział w „Kwadransie politycznym” TVP1, że uruchamiane są procedury, dzięki którym osoby o skrajnie antypolskich poglądach nie będą mogły wjechać do Polski. Wkrótce mają zostać ujawnione nazwiska osób, które będą objęte zakazem. 

– Ludzie, którzy ostentacyjnie zakładają mundury SS Galizien, do Polski nie wjadą. Chodzi również o osoby, które są zaangażowane w sposób administracyjny – nie dopuszczają np. do kontynuowania ekshumacji; do kontynuowania renowacji miejsc kultu polskiego. Te osoby, które wykazują się i wykorzystują instrumenty administracyjne wobec Polski, będą również ponosiły konsekwencje – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!