Wiadomości

HGW w oparach absurdu: Dopuszczam możliwość rozwiązania marszu państwowego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Dopuszczam taką możliwość – powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana, czy rozwiąże marsz państwowy w razie pojawienia się na nim haseł czy transparentów łamiących prawo. Podkreśliła jednocześnie, że spodziewa się, iż organizatorzy marszu zadbają, aby ich nie było.

Gronkiewicz-Waltz pytana była w piątek w TVN24 o państwowy marsz 11 listopada, organizowany przez rząd. Na pytanie, czy dopuszcza możliwość rozwiązania go, jeśli pojawiłyby się na nim hasła i transparenty łamiące prawo, prezydent Warszawy odparła, że w Centrum Zarządzania Kryzysowego w czasie takich wydarzeń zawsze „siedzi kilku prawników”, w tym ona sama. – Jest taka możliwość, że możemy rozwiązać ten marsz – powiedziała.

– Skoro organizuje to MON, to będzie policja (…) i będą żołnierze i Żandarmeria Wojskowa do pomocy policji, tak jak zadekretował pan premier swoim zarządzeniem – wskazała Gronkiewicz-Waltz.

Dziennikarz spytał, czy ratusz będzie oczekiwał, aż MON, ŻW, organizatorzy, odizolują ludzi łamiących prawo i wykluczą ich z marszu. Prezydent stolicy powiedziała: „Tak, oczywiście, i (że) zabiorą te wszystkie emblematy”.

Prezydent Warszawy przyznała jednak, że „jest luka prawna” i nie wiadomo, kto w takiej sytuacji „ma być pierwszy i jak to ma wyglądać”.

– Na pewno nie reagujemy (…) w sposób pochopny, ale reagujemy wtedy, kiedy trzeba – podkreśliła.

Gronkiewicz-Waltz wykluczyła też swoje uczestnictwo w marszu.

– Sytuacja jest płynna, powiedziałabym, i z związku z tym moim obowiązkiem jest – tak jak rok temu, dwa lata temu – obserwacja tej sytuacji z centrum kryzysowego – podkreśliła.

Gronkiewicz-Waltz była też pytana o sobotnie odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego na pl. Piłsudskiego. Prezydent zapowiedziała wcześniej, że nie pojawi się na uroczystości.

– Ja uważam, że ten pomnik powinien stanąć, ale w Muzeum Powstania Warszawskiego – zaznaczyła.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!