Wiadomości

HGW nie popiera odbudowy Pałacu Saskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Ten plac powinien pozostać pusty, takie jest moje zdanie. Póki co, jest w mieście i miasto powinno decydować. A odbudowa? Z jakich środków? Przecież miasto nie zafunduje panu marszałkowi sali posiedzeń czy gabinetu. Zwłaszcza, że rząd nie oddał jeszcze 70 milionów za reformę edukacji – plotła była prezydent Warszawy w telewizji TVN.

– Tak kocha Rosję PiS? Z jednej strony ta partia mówi, że trzeba pamiętać, co Niemcy nam zrobili, a z drugiej chce zabudować jedyną pozostałość w centrum miasta, która jest świadkiem II wojny, świadkiem zburzenia tego “nieszczęsnego pałacu, rosyjskiej architektury” – ciągnęła swój dziwaczny wywód HGW.

Pałac Saski cechował się elegancką, neoklasyczną architekturą – i absurdem byłoby ten styl nazwać “rosyjskim”. Owszem, przebudowę budynku zlecił w 1837 r. rosyjski kupiec Iwan Skwarcow, ale dokonano jej według projektu polskiego inżyniera i teoretyka architektury Adama Idźkowskiego, ucznia wybitnego włoskiego architekta Antonio Corazziego (twórcy projektu m.in. Teatru Wielkiego w Warszawie).

Do sprawy na Twitterze odniósł się Krzysztof Wyszkowski.

/Telewizja Republika/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!