Wiadomości

Gwałtowne walki w południowej Libii. Oskarżenia o ich sprowokowanie kierowane są w stronę Francji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W południowej Libii wybuchły zacięte walki między grupami zbrojnymi feldmarszałka Chalify Haftara i milicją FACT, czyli formacją rebeliantów z Czadu. FACT, która dotąd wspierała dowodzoną przez Haftara Libijską Armię Nardową (LNA) oskarża Francję o zorganizowanie nieudanego ataku na ich bojowników na południu Libii.

Przypomnijmy, że dowodzona przez feldmarszałka Chalifę Haftara i popierana przez Rosję, Francję, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Arabię Saudyjską Libijska Armia Narodowa kontrolowała niemal całą Libię. Podjęty przez nią atak na stolicę kraju, Trypolis, został odparty przez wspierane przez wojska tureckie siły GNA, które przeszły do kontrofensywy, dzięki czemu przejęły kontrolę nad całą zachodnią częścią kraju.

Obecnie trwają przygotowania do wyborów, które mają zostać przeprowadzone w grudniu br., wieńcząc proces pokojowy, który ma doprowadzić do zjednoczenia kraju. W Libii jednak wciąż jest niespokojne i raz za razem dochodzi do starć pomiędzy różnymi grupami zbrojnymi. Gwałtowne walki wybuchły teraz mięzy siłami LNA i rebeliantami z Czadu, którzy w większej liczbie próbowali się przedostać na terytorim Libii po klęskach doznanych w walkach z siłami rządowymi w Czadzie. Samoloty bojowe LNA atakują formacje FACT.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!