Wiadomości

Gwałtowne walki w Bejrucie, jest wielu zabitych i rannych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ostatnie doniesienia mówią o sześciu zabitych i sześćdziesięciu rannych. Walki jednak wciąż trwają, porządek usiłuje zaprowadzić libańska armia.

Do strzelaniny doszło, gdy przed położonym w chrześcijańskiej części miasta Pałacem Sprawiedliwości zebrała się manifestacja zwolenników proirańskiego, szyickiego Hezbollahu i sprzymierzonego z nim ruchu Amal. Chcieli oni wyrazić swój sprzeciw wobec sędziego Tarika Bitara rozstrzygającego w sprawie dotyczącej eksplozji w bejruckim porcie w 2020 roku, w której zginęło co najmniej 215 osób. Demonstranci deptali zdjęcia Bitara.

Hezbollah oskarża sędziego Bitara o „prowadzenie upolitycznionego śledztwa” i koncentrowanie uwagi na członkach szyickiego ruchu Amal, którzy zajmowali ministerialne stanowiska w libańskim rządzie w czasie, gdy zagrażający wspólnemu bezpieczeństwu azotan amonu był składowany w bejruckim porcie. Zwolennicy Hezbollahu sprzeciwiają się przesłuchaniom wysokich rangą szyickich polityków i funkcjonariuszy służb w związku z podejrzeniami o popełnienie przestępstwa zaniechania.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!