Wiadomości

Gwałtowne starcia “żółtych kamizelek” z policją na ulicach Paryża i innych francuskich miast

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W związku z pierwszą rocznicą wybuchu protestów „żółtych kamizelek” w wielu francuskich miastach zaplanowano na dziś akcje protestacyjne. Prefekt policji zakazał demonstracji w centralnych miejscach Paryża od piątku wieczór do niedzieli, jednak liderzy ruchu nawołują w mediach społecznościowych do świętowania rocznicy na Polach Elizejskich, w okolicy wieży Eiffla oraz katedry Notre Dame.

Jeden z nieformalnych liderów ruchu Eric Drouet wezwał na swojej stronie na Facebooku do „operacji ślimak”, czyli do zorganizowania blokad w sobotę na obwodnicy Paryża, a następnie do demonstracji na Polach Elizejskich. Inni nieformalni przywódcy również apelują o aktywność.

W piątek ok. stu aktywistów ruchu „żółtych kamizelek” zablokowało wejście do zakładu chemicznego Seveso w Montoir-de-Bretagne w departamencie Loara Atlantycka. Oddziały prewencji CRS użyły gazu łzawiącego, usuwając najbardziej agresywnych demonstrantów spod fabryki.

Z Paryża od kilku godzin dochodzą informacje o gwałtownych starciach z policją, które mają miejsce na ulicach francuskiej stolicy, ale także i w innych miastach Francji.

Najnowszy sondaż instytutu Elabe dotyczący „żółtych kamizelek” pokazuje 55-proc. poparcie dla tego ruchu wśród Francuzów. Największym, bo 72-proc. poparciem, „żółte kamizelki” cieszą się wśród wyborców Marine Le Pen, liderki prawicowej partii Zjednoczenie Narodowe i skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej Jean-Luca Melenchona.

/wpolityce.pl, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!