Wiadomości

Grupa ukraińskich żołnierzy zakończyła szkolenie na czołgach Challenger 2

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Grupa ukraińskich żołnierzy wróciła na Ukrainę po ukończeniu szkolenia w Wielkiej Brytanii na czołgach Challenger 2.

Ukraińscy wojskowi przybyli do Wielkiej Brytanii wkrótce po tym, jak brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił w styczniu dostawę na Ukrainę 14 czołgów Challenger 2. Od tego czasu brytyjscy instruktorzy spędzili kilka tygodni szkoląc Ukraińców w obsłudze czołgów i sposobach ich użycia w walce.

Brytyjski minister obrony Ben Wallace skomentował zakończenie szkolenia, mówiąc, że ukraińscy żołnierze „wracają do domu lepiej uzbrojeni, ale nie mniej niebezpieczni”. „To naprawdę inspirujące widzieć determinację ukraińskich żołnierzy, którzy ukończyli szkolenie na brytyjskich czołgach Challenger 2 na brytyjskiej ziemi. Będziemy nadal ich wspierać i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne” – powiedział Wallace.

Brytyjski podpułkownik John Stone, który kierował misją szkoleniową, powiedział, że wszyscy byli „pod ogromnym wrażeniem zademonstrowanego poziomu kompetencji”. Według niego nie ma wątpliwości, że „nasi przyjaciele wykorzystają czołgi Challenger 2 tak skutecznie, jak to możliwe w przyszłych bitwach, broniąc swojej Ojczyzny”. Brytyjskie Ministerstwo Obrony nie sprecyzowało, gdzie obecnie znajdują się czołgi Challenger 2.

Oprócz 14 brytyjskich czołgów Challenger, Wielka Brytania przekazuje Ukrainie 20 transporterów opancerzonych Bulldog i 30 jednostek artylerii samobieżnej AS90.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!