Wiadomości

Grudniowe gody skorupiaków przebiegły brawurowo

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Już za kilka miesięcy zbiornik przy Ośrodku Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Siewierz (RDLP w Katowicach) zapełni się młodymi rakami. Próbne odłowy w zbiorniku potwierdziły, że grudniowe gody skorupiaków przebiegły brawurowo.

Odłowy zostały przeprowadzone nocą i wczesnym rankiem, potwierdziły, że grudniowe gody przebiegły brawurowo. Przez około 6 miesięcy samice noszą, widoczne na zdjęciach i filmie jaja, przyklejone są do odwłoka. Po tym czasie wylęgają się młode raki. Ich długość ciała wynosi 8-12 mm.

Leśnicy spodziewają się, że 24 samic (do zbiornika wpuszczono także 18 samców) wpuszczonych do zbiornika przy Ośrodku Edukacji Leśnej w Siewierzu będzie miało ok. 3 – 4 tysiące małych raków.

Już dziś leśnicy z Siewierza porozumieli się z Nadleśnictwem Rudziniec (także RDLP w Katowicach), które prowadzi program Małej Retencji Nizinnej i we wrześniu planują eksport pierwszych raków do zbiorników tego nadleśnictwa.

Pierwsze raki do zbiornika przy siedzibie Nadleśnictwa Siewierz zostały wpuszczone pod koniec listopada 2020 r. Stado podstawowe ma dać początek restytucji tego gatunku nie tylko w Nadleśnictwie Siewierz, ale także w całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Opiekunem naukowym przedsięwzięcia jest dr Witold Strużyński z SGGW w Warszawie.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!