Wiadomości

Greta Thurnberg: Kryzys klimatyczny stworzył m.in. patriarchalizm. Musimy go rozmontować

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Greta Thurnberg i dwie inne aktywistki klimatyczne – Luis Neubauer i Angela Valenzuela, opublikowały na stronie ProjectSyndicate.org manifest, w którym przedstawiają, o co walczą.

– Od ponad roku dzieci i młodzi ludzie z całego świata walczą o klimat. Stworzyliśmy ruch, który przedstawił nasze cele. (…) Zrobiliśmy to nie dlatego, że to nasze marzenie, ale dlatego, że nie widzieliśmy, aby ktokolwiek podjął działania w celu zabezpieczenia naszej przyszłości. (…) Młodzi ludzie tacy jak my ponoszą ciężar porażek przywódców. Badania pokazują, że zanieczyszczenia ze spalania paliw kopalnych są największym na świecie zagrożeniem dla zdrowia dzieci – piszą aktywistki w tekście pod tytułem „Dlaczego znów uderzamy”

Autorki tekstu twierdzą, że za kryzys klimatyczny odpowiadają rzekomo kolonializm, rasizm i patriarchalizm.

– Kryzys klimatyczny dotyczy nie tylko środowiska. To kryzys praw człowieka, sprawiedliwości i woli politycznej. Systemy ucisku takie jak kolonializm, rasizm i patriarchalizm stworzyły go i podsyciły. Musimy je rozmontować. Nasi przywódcy polityczni nie mogą już uchylać się od odpowiedzialności — piszą.

– Dołącz do nas. Weź udział w nadchodzących strajkach klimatycznych w Madrycie lub w swoim rodzinnym mieście. Pokażcie swojej społeczności, przemysłowi górniczemu i przywódcom politycznym, że nie będziecie dłużej tolerować braku działania na w kwestii zmiany klimatu. Z masowym zaangażowaniem po naszej stronie mamy szansę — podkreślają.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!