Europa Wiadomości

Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się o 20 %

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal 300gospodarka.pl brytyjska gospodarka skurczyła się w kwietniu w najszybszym w historii miesięcznym tempie ponad 20 proc. To efekt gospodarczego lockdownu, który uderzył w popyt we wszystkich sektorach, pisze Financial Times.

Kwietniowy spadek PKB o 20,4 proc. jest zdecydowanie najniższym tego typu odczytem w całej historii badania wielkości brytyjskiej gospodarki (czyli od 1997 roku). Poprzedni rekord ustanowiony został zaledwie miesiąc wcześniej – w marcu 2020 gospodarka Wielkiej Brytanii uległa skurczeniu o 5,8 proc.

„W kwietniu mieliśmy do czynienia z największym miesięcznym spadkiem PKB, jaki widziała Wielka Brytania – ponadtrzykrotnie większym niż w poprzednim miesiącu i ponad 10 razy większym niż w czasach przed pandemią” – powiedział w rozmowie z Financial Times Jonathan Athow z brytyjskiego krajowego urzędu statystycznego.

„W kwietniu gospodarka brytyjska była o 25 proc. mniejsza niż w lutym” – dodał.

Dla porównania, w trakcie kryzysu finansowego z lat 2008-09 największe zanotowane miesięczne tempo spadku PKB wyniosło zaledwie 1 proc. W ciągu 1,5 roku trwania tamtego kryzysu brytyjska gospodarka skurczyła się o 6 proc.

„Gospodarka wchodzi już w fazę odbudowy, ale będzie to proces znacznie dłuższy od popadania w kryzys. Największy spadek w notowanej działalności gospodarczej mamy już za sobą, ale konieczność poniesienia kosztów fiskalnych kryzysu oraz wzrost bezrobocia do poziomu powyżej 8 proc. dopiero przed nami” – powiedział ekonomista Andrew Wishart z firmy konsultingowej Capital Economics.

Co wy na to?

Źródło: 300gospodarka.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!