Wiadomości

Gospodarka chińska z największym wzrostem od prawie 30 lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Gospodarka Chin jako pierwsza zaczęła zmagać się z kryzysem wywołanym restrykcjami wprowadzonymi z powodu epidemii koronawirusa. Teraz jako pierwsza daje wyraźny sygnał, że wraca do wzrostów sprzed pandemii. Tak wynika z danych gospodarczych za pierwszy kwartał 2021.

Rząd Chin opublikował właśnie dane makroekonomiczne za pierwszy kwartał 2021 roku. Okazuje się, że wskaźniki są najlepsze od 1992 roku.

Epidemia koronawirusa rozpoczęła się w Chinach ponad rok temu. Władze wprowadziły krótki, ale ostry lockdown. Przez kilka tygodni część branż nie pracowała, a obywatelom zakazano opuszczania miejsca zamieszkania poza sytuacjami wyjątkowymi.

Według oficjalnych komunikatów płynących z Chin kraj szybko opanował epidemię. Rezultaty szybkiego powrotu do pracy nadeszły w kolejnych miesiącach. Wyniki pierwszego kwartału 2021 roku świadczą, że nastąpiło wyraźnie odbicie i odrabianie strat wywołanych pandemią.

W zestawieniu z analogicznym okresem ubiegłego roku w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku chińska gospodarka urosła o 18,3 proc., co stanowi najlepszy wynik od 1992 roku. Tak wysoki wynik należy jednak postrzegać w kontekście bardzo niskich wyników z 2020 roku.

Tak wyraźne ożywienie sytuacji gospodarczej w Chinach może zwiastować szybkie wyjście z wywołanego epidemią i obostrzeniami kryzysu również w innych państwach. Ze skutkami gospodarczymi całej sytuacji pandemicznej zmaga się obecnie wiele gospodarek na całym świecie.

Chińska gospodarka była jedną z niewielu, która zaraportowała wzrost na koniec 2020 roku. Po czwartym kwartale zeszłego roku rząd Chin informował o wzroście 2,3 proc., zaznaczając, że to wynik lepszy od pierwotnie zakładanego.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!