Wiadomości

Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W pakiecie osłonowym dla przedsiębiorców znajdzie się m.in. odsunięcie płatności ZUS, rozłożenie składek na ZUS na raty i system wypłaty wynagrodzeń tym, którzy z różnych powodów nie mogą świadczyć pracy – powiedział po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent Andrzej Duda.

– Potrzebne jest wsparcie dla przedsiębiorców i dla pracowników; pakiet antykryzysowy musi być kompleksowy; pakiet ten w zasadzie już powstał, w najbliższym czasie będzie przekładany na projekty ustaw i wprowadzany – wyjaśnił.

Na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Gabinetowej prezydent zwracał uwagę, że choć w Polsce jest coraz więcej zachorowań, liczba zakażonych nie przyrasta w takim tempie, jakiego początkowo spodziewali się eksperci.

– Niemniej jednak przyrasta i należy liczyć się z tym, że będzie coraz większa i coraz więcej będzie w związku z tym problemów – zaznaczył.

– Uznałem, że jest przede wszystkim potrzeba wsparcia tych ludzi ciężko pracujących na co dzień i jako przedsiębiorcy, i jako pracownicy, bo to oni znajdują się dzisiaj w najgorszej sytuacji, co – rzecz jasna – przełoży się w efekcie na całą gospodarkę. W związku z czym, ten pakiet musi być bardzo szeroki, bardzo głęboki, bardzo kompleksowy i musi obejmować wszystkie dziedziny życia – oświadczył prezydent, dodając, że pakiet ten już powstał i w najbliższym czasie będzie przekładany na teksty projektów ustaw.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował z kolei na Facebooku o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorców i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2.

Premier zaznaczył, że przedsiębiorcom, którzy spełnią kryteria, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników do wys. średniego wynagrodzenia w gospodarce. Dodał, że dla “osób prowadzących własną działalność gospodarczą będziemy mieli możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia”.

– W pakiecie są rozwiązania antylichwiarskie, walka z cenami, które są wyższe niż jeszcze niedawno. To jest żerowanie na pandemii – ocenił Morawiecki. Poinformował również, że “jeśli będzie decyzja o przedłużeniu zamknięcia szkół, przedszkoli, żłobków, zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 będzie przedłużany o kolejne dwa tygodnie”.

Plan zakłada również m.in. gwarancje kredytowe, mikropożyczki dla przedsiębiorców do wysokości 5 tysięcy zł., leasing operacyjny dla sektora transportowego oraz szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym i płynnościowym. Ponadto rząd przeznaczy 7,5 mld zł na wsparcie ochrony zdrowia, szpitale jednoimienne i zaopatrzenia w sprzęt.

Jak zapowiedział premier, powstanie też fundusz w wysokości co najmniej 30 mld zł na inwestycje publiczne, m.in. na drogi samorządowe, cyfryzację i modernizację szkół oraz transformację energetyczną. – Proponujemy ponadto pakiet kapitałowy, płynnościowy, który ma służyć jako ochrona naszych depozytów bankowych, żeby Polacy czuli się bezpiecznie i by pieniądze były w bankomatach. One są i będą – podkreślił.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!