Wiadomości

Górnicy z PGG domagają się podwyżek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Pracownicy Polskiej Grupy Górniczej domagają się podwyżki wynagrodzeń. Grożą strajkiem zbiorowym. Dali zarządowi czas do 13 marca.

Polska Grupa Górnicza to największy w Polsce i Europie producent węgla kamiennego. W jej skład wchodzi 11 kopalń, w których zatrudnionych jest ponad 43 tysiące osób. Spółka powstała w 2016 roku – przejmując majątek, ale też i długi Kompanii Węglowej. W tej chwili zobowiązania sięgają 11 mld zł.

– Zawiesiliśmy 14-ki na dwa lata, żeby ratować firmę, natomiast po drugiej stronie (…) nie rozliczono tych, którzy tą spółką zarządzali. Ludzie, którzy kiedyś podejmowali decyzję i doprowadzili tę spółkę do tego stanu, że o mały włos by nie upadła – oni dzisiaj dalej chodzą sobie w glorii chwały i nikt im za to nic nie robi. Jak ktoś mi dzisiaj ktoś mówi, że znowu mają odpowiedzialność ponosić pracownicy, to się z tym nie zgadzam – mówi Bogusław Hutek, przewodniczący zakładowej organizacji koordynacyjnej NSZZ „Solidarność” PGG.

Pracownicy od lat nie mieli tu podwyżek.

– Pracownicy PGG odstają bardzo od pozostałych spółek węglowych. Daleko nam do wynagrodzeń w Jastrzębiu, Bogdance i w Tauronie Wydobycie – podkreśla Bogusław Hutek.

Dlatego domagają się wzrosty wynagrodzeń o 10 procent. Pod pismem do zarządu firmy skierowanym na podstawie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, podpisali się przedstawiciele 12 działających w Polskiej Grupie Górniczej central związkowych.

– To nie jest jakieś widzimisię związkowców (…). Po prostu: żeby ta firma przetrwała, muszą być podwyżki. Bo dzisiaj ani nie ściągniemy fachowców z zewnątrz za te wynagrodzenia, a bardzo dużo młodych ludzi (…) ucieka do innych spółek węglowych. Nie ma się co czarować – dzisiaj młodzi ludzie idą tam, gdzie jest pieniądz, bo mają różne wydatki – kredyty, więc oni idą tam, gdzie zaoferuje się im lepszą płacę – tłumaczył Bogusław Hutek.

Zarząd PGG jest gotów do rozmów.

„Zarząd spółki podejmie rozmowy ze związkami zawodowymi. Dialog ze stroną społeczną cały czas trwa; prowadzimy i nadal będziemy prowadzić rozmowy, także na ten temat” – czytamy w e-mailu przesłanym przez PGG do redakcji TV Trwam.

Związkowcy liczą, że przy stole rozmów na spokojnie uda się osiągnąć porozumienie. Mają nadzieję, że do podwyżek dojdzie jeszcze w tym roku.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!