Gospodarka Wiadomości

Górnicy w ramach protestu przeciwko sprowadzaniu rosyjskiego węgla do Polski zablokowali tory

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Górnicy ze związku zawodowego „Sierpień ‘80” zablokowali dzisiaj rano tory do elektrowni Łaziska. Ma to być protest przeciwko sprowadzaniu rosyjskiego węgla do Polski – informuje Radio Maryja.

Rzecznik związku Paweł Kosela wskazuje, że w należącej do spółki Tauron Elektrowni spalany jest węgiel z Federacji Rosyjskiej, podczas gdy sąsiadująca kopalnia Bolesław Śmiały ma pełne złoża tego surowca.

Pełnomocnik Rządu do spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego wiceminister Adam Gawęda zapewnił w rozmowie z Radiem Maryja, że do Elektrowni Łaziska nie trafia węgiel z Rosji. Wskazał też, że Polska systematycznie zmniejsza jego dopływ ze Wschodu.

– Konsultowałem tę sprawę z zarządem Tauronu. Tam żaden skład, żadna tona rosyjskiego węgla do Łazisk nie wjechała. Jest to sprawdzone przez służby. Z pewnością import węgla był w ostatnich latach i jest nadal poważnym problemem. On się zmniejsza i ta dynamika jest zauważalna, bo w ubiegłym roku wjechało mniej o ponad 3 mln ton węgla. Dużo węgla importowanego wyjeżdża na Wschód, bo to jest węgiel, który ma tranzyt tylko przez Polskę, natomiast ta wielka ilość importowanego węgla nie zadowala. Ona powinna się zmniejszyć – podkreślił Adam Gawęda.

Związkowcy z „Sierpnia ‘80” informują, że rozważają dalsze protesty. Na początku miesiąca Komisja Krajowa Związku Zawodowego „Sierpień ‘80” w piśmie do premiera zarzuciła rządowi bierność w sprawie importu węgla z Rosji.

Blokadę kolejowego przejścia na wschodniej granicy zapowiedzieli także na początku stycznia zrzeszeni w „Sierpniu ‘80” górnicy z czterech kopalń kopalni zespolonej ROW.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!