Wiadomości

Górnicy blokują tory kolejowe w Sławkowie. Protestują przeciwko importowi węgla do Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ok. 300 górniczych związkowców zablokowało we wtorek rano tory przy terminalu przeładunkowym w Sławkowie w powiecie będzińskim (Śląskie). Protestują w ten sposób przeciwko importowi węgla do Polski. W Sławkowie kończy się wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy – informuje RMF.

– To ten terminal przeładunkowy łączy Wschód z Europą Zachodnią i to tu przyjeżdża koleją rosyjski węgiel, który zabiera nasze miejsca pracy i odbiera nam prawo do podwyżek. Zwały węgla przy naszych kopalniach są pełne, tak, jak pełne różnych deklaracji są słowa rządzących polityków – powiedział szef Sierpnia 80 Bogusław Ziętek. Od czasu do czasu słychać petardy, ale to raczej cichy protest – przynajmniej na razie.

To już kolejna w ostatnich tygodniach tego typu akcja. Pod koniec stycznia związkowcy z Sierpnia 80 przez 10 godzin stali na torach prowadzących do Elektrowni Łaziska domagając się zahamowania importu węgla. Tym razem w manifestacji biorą udział górnicy zrzeszeni także w innych związkach.

– Wielokrotnie zwracaliśmy się do rządu o zatrzymanie importu rosyjskiego węgla. I wielokrotnie otrzymywaliśmy obietnice. Nic się jednak realnie nie dzieje poza tym, że politycy usta mają pełne deklaracji i frazesów, a my mamy dalej przy kopalniach pełne do kresu możliwości zwałowiska naszego węgla – wskazał Ziętek.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!